Opary benzyny wyzwalają niepokój i agresję

Kategorie: 

www.sxc.hu

 

Opary benzyny "mogą powodować niepokój i agresję". Jak stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Kairze, szczury, poddane wdychaniu oparów benzyny zaczynały się gryźć i walczyć między sobą. Wyniki badań opublikowano w naukowym magazynie "BMC Physiology" - donosi "Daily Telegraph".

 

 

Naukowiec, który kierował badaniami, powiedział, że "podwyższony poziom agresji może być jednym z głównych zagrożeń czyhających na miliony ludzi zamieszkujących aglomeracje miejskie, gdzie ludność jest stale narażona na wdychanie powietrza zanieczyszczonego oparami benzyny, np.: podczas tankowania samochodu, czy wdychania spalin samochodowych, które zawierają nie spalone lub częściowo spalone cząsteczki paliwa.

 

Szczury, które wdychały opary, zawierające benzynę ołowiową i bezołowiową, atakowały się nawzajem lub przyjmowały "bojową postawę". Zauważono, iż nieco większą agresywność wykazywały te szczury, które wdychały opary benzyny bezołowiowej.

 

Analiza mózgu szczurów, które poddano działaniu oparów benzyny bezołowiowej, wykazała znacznie większą ilość uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki oraz zmieniony poziom neuroprzekaźników w rejonie kory mózgowej, w porównaniu z grupą kontrolną oddychającym czystym powietrzem i grupą poddaną wdychaniu benzyny ołowiowej.

 

Co więcej, wdychanie obu rodzajów benzyny wywoływało istotne zaburzenia w neuroprzekaźnikach w podwzgórzu, które kontrolują odruchy, w hipokampie - odpowiedzialnym głównie za pamięć, i w móżdżku, który odpowiada za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała. Poprzednie badania udowodniły, że toksyczne spaliny i opary paliwa zwiększają ryzyko poronień, rozwoju demencji oraz alergii.

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj