Opatrunki hydrożelowe – czym są i jak je stosować

Kategorie: 

Źródło: Convatec

Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy to prawdziwy skarb w każdym samochodzie, czy domu. Jej zawartość jest niezwykle ważna, bowiem może być ona w alarmowej sytuacji zarówno nieocenioną pomocą, jak i źródłem rozczarowania. Kupując wyposażenie warto dopytać się w aptece o najnowsze rozwiązania. Przykładem są choćby opatrunki hydrożelowe, o których większość nie wie nawet, że istnieją.

 

Korzyści ze stosowania opatrunków żelowych do leczenia ran są ogromne, zwłaszcza jeśli posiada się odpowiednią wiedzę o tym - kiedy i jak je stosować. Oto kilka podstawowych informacji o możliwych zastosowaniach dla opatrunków hydrożelowych oraz kiedy należy się powstrzymać od ich używania.

 

Hydrożelowe opatrunki są postrzegane jako istotny element wspomagający leczenie różnych rodzajów ran. To dlatego, że opatrunek hydrożelowy pomaga utrzymać wilgotność powierzchni rany tworząc idealne środowisko do oczyszczania się rany i pomagając w pozbyciu się tkanki martwiczej. Poprzez dostarczanie wilgoci do rany, opatrunki hydrożelowe pomagają również w radzeniu sobie z dolegliwościami bólowymi pacjenta, ponieważ posiadają również właściwości kojące i chłodzące. Dlatego właśnie znajdują zastosowanie przy wielu różnych rodzajach ran. Dzięki wysokiej zawartości wilgoci zapobiegają również docieraniu bakterii do powierzchni rany, tworząc nieprzepuszczalną barierę dla rozwoju infekcji.

 

Jak działają opatrunki żelowe?

Opatrunki hydrożelowe składają się w 90% z wody. Utrzymując ranę nawilżoną, zabezpieczają organizm przed zakażeniem rany i wspomagają proces leczenia. Opatrunki hydrożelowe występują najczęściej w postaci żelu, sprayu lub plastrów. Wybór odpowiedniego typu i kształtu opatrunku hydrożelowego jest niezwykle ważny z kilku powodów, włączając w to konieczność całkowitego pokrycia powierzchni rany. Z wielu dostępnych na rynku rodzajów opatrunków hydrożelowych można śmiało dobrać coś zarówno na małe, jak i rozleglejsze rany.

 

Korzyści zdrowotne

Opatrunki żelowe są doskonałym źródłem wilgoci dla obsuszonych zmian skórnych, jednocześnie szybko schładzają ranę i zapewniają ulgę w bólu nawet do sześciu godzin. Dodatkowo nie przyklejają się do rany lub tkanki, dzięki czemu ich aplikacja, użytkowanie i wymiana jest prawie bezbolesna.

 

Dzięki wilgoci dostarczanej do rany przez opatrunek, poszczególne etapy leczenia, jak granulacja, regeneracja naskórka i usunięcie nadmiaru martwej tkanki ulegają znacznemu przyspieszeniu. Poza wspomaganiem procesu leczenia, opatrunek hydrożelowy oferuje dodatkowe udogodnienie - odczucie chłodu, które niesie ze sobą, zapewnia ulgę w bólu nawet do 6 godzin. Gdy rana jest odpowiednio nawodniona, znacznie zmniejsza się ryzyko rozwoju infekcji, maleje również dyskomfort podczas zmiany opatrunku. Opatrunki hydrożelowe są idealne do ran zasklepionych, pokrytych strupkiem, ponieważ nie przyklejają się do rany i nie pozwalają na powstanie tkanek martwiczych w procesie gojenia.

 

Kiedy stosować?

Najczęściej opatrunki hydrożelowe stosuje się w przypadku oparzeń. Jednak działają równie dobrze w przypadku owrzodzeń cukrzycowych, odleżyn, ran chirurgicznych i poważniejszych otarć i skaleczeń. Polecane są zwłaszcza do zastosowania domowego, ponieważ w kuchni często dochodzi do poparzeń. Obrażenia takie mogą się zdarzyć również podczas prac naprawczych, dlatego warto mieć choćby jeden taki opatrunek w apteczce samochodowej.

 

W większości przypadków opatrunki hydrożelowe wymagają dodatkowego mocowania na ranie np. za pomocą bandaża, gdyż trzeba je przytrzymać na miejscu i mogą się łatwo odwodnić, gdy nie są dokładnie przykryte. Należy jednak pamiętać, że nie wolno stosować opatrunków hydrożelowych, gdy w ranie pojawił się duży wysięk.

 

Postępowanie

Konsystencja opatrunku hydrożelowego przypomina przezroczystą galaretkę. Po otworzeniu opakowania, kładziemy go bezpośrednio na miejscu poparzenia. Jeżeli mamy większy powierzchniowo opatrunek żelowy, możemy go przyciąć do wymaganego rozmiaru - nic się nie rozpadnie, ani nie wyleje. Zaleca się, aby opatrunek żelowy zmieniać nie rzadziej niż co cztery dni, żeby zapobiec przyklejeniu się opatrunku do rany.

 

Stosując amorficzne hydrożele należy pamiętać, aby spłukać resztki żelu roztworem soli fizjologicznej. Zdejmując gazę lub plaster hydrożelowy należy delikatnie unieść jego brzeg, polać solą fizjologiczną - aby zmiękczyć opatrunek. Należy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach higieny podczas zmiany opatrunku, takich jak mycie rąk, stosowanie rękawiczek, utylizacja zużytego opatrunku niezwłocznie po jego zdjęciu.


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Toska

Wylałm na siebie gorącą

Wylałm na siebie gorącą herbate po zastosowaniu opatrunku Aquagel reka goiła sie byskawicznie a dziś nie ma ślau po oparzeniu.

0
0
Portret użytkownika Kamil P

Poparzyłem sobie nos i wargi,

Poparzyłem sobie nos i wargi, jako że miałem jeden mały hydrożelek to przyłożyłem do warg, po kilku dniach na wargach nic nie mam, a nos cały w strupach. To naprawdę działa, polecam trzymac w lodówce (jest w sterylnym opakowaniu) w razie większych oparzeń.

0
0
Portret użytkownika mama

wspaniała sprawa poarzona

wspaniała sprawa
poarzona skóra syna, a właściwie spalona na nodze dopiero po zastosowaniu zaczęła błyskawicznie, w oczach się goić.Dodatkowo żel zneutralizował ból do zera
Naprawdę gorąco polecam
 

0
0

Skomentuj