Operacja jaskry – bezpieczny i bezbolesny zabieg zapobiegający utracie wzroku

Kategorie: 

Źródło: Internet

Szacuje się, że około 70 milionów ludzi na całym świecie choruje na jaskrę, a mniej więcej co dziesiąta osoba spośród nich utraciła z jej powodu wzrok. Przyczyny tej najczęściej przebiegającej bezobjawowo choroby nie są do końca znane, jednak w przypadku trafnej i wczesnej diagnozy da się znacząco opóźnić jej rozwój, aby uratować wzrok pacjenta. Dowiedz się, kto znajduje się w grupie ryzyka oraz w jaki sposób przebiega operacja jaskry, stanowiąca najskuteczniejszą metodę walki z tą chorobą.

Jaskra – zagrożenie dla wzroku przebiegające niemal bezobjawowo

Z medycznego punktu widzenia możemy wyróżnić przynajmniej kilkanaście typów jaskry, która bywa między innymi pierwotna lub wtórna. Niezależnie od przyczyn, choroba zwana również Glaukomą prowadzi do stopniowego uszkadzania nerwu wzrokowego, którego ostateczną konsekwencją jest nawet trwała utrata wzroku. Nerw wzrokowy obumiera na skutek podwyższonego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Znajdująca się w niej ciecz nie znajduje bowiem odpowiedniego ujścia na zewnątrz.

 

Glaukoma atakuje podstępnie, ponieważ w przeważającej większości przypadków przebiega praktycznie bezobjawowo. Bardzo często niezbyt dokuczliwe okresowe objawy trudno utożsamiać z tak poważnym schorzeniem. O rozwoju jaskry świadczyć mogą między innymi światłowstręt, pogorszenie jakości widzenia w ciemności, regularne łzawienie oczu bez wyraźnej przyczyny oraz mroczki widziane w trakcie spoglądania na źródło światła. Osoby, które wspomniane objawy odczuwają regularnie, powinny skonsultować się z lekarzem.

Kto jest najbardziej narażony?

Przypadki wystąpienia jaskry u bliskiej rodziny w naturalny sposób podwyższają ryzyko zachorowania. Zwykle choroba zaczyna się rozwijać u osób powyżej 35 roku życia, jednak Glaukoma atakuje coraz młodsze osoby. Ponadto rozwojowi jaskry sprzyjają między innymi częste migreny, niskie ciśnienie krwi oraz inne objawy sercowo-naczyniowe, krótkowzroczność, cienkie rogówki, czy regularny stres.

 

Kiedy operacja jaskry staje się konieczna?

Zdiagnozowanej jaskry pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować, gdyż skutki zbyt wysokiego ciśnienia cieczy wewnątrzgałkowej na nerw wzrokowy są nieodwracalne. Nieleczona Glaukoma będzie rozwijać się dalej, przy czym utrata wzroku nastąpi dość nagle w ostatnim stadium rozwoju choroby. Popularną metodą leczenia jaskry jest stosowanie specjalnych kropli obniżających ciśnienie w gałce ocznej, jednak ten sposób nie zawsze bywa skuteczny. U wielu osób nie przynosi on pożądanych rezultatów. Z tego względu, po konsultacji z lekarzem, pacjenci coraz częściej decydują się na zabieg chirurgiczny. Dlatego operacja jaskry staje się coraz bardziej popularną metodą jej leczenia.

Na czym polega operacja jaskry?

Za operacją jaskry zdecydowanie przemawia fakt, że obecnie odbywa się ona nowoczesną techniką laserową. Dzięki temu zabieg jest precyzyjny i bezpieczny, z punktu widzenia pacjenta bezbolesny. Operacja jaskry polega na wykonaniu dokładnego nacięcia tęczówki, poprzez które nadmiar cieczy znajdującej się w gałce ocznej uzyska swobodne ujście na zewnątrz. W ten sposób ciśnienie panujące wewnątrz gałki wróci do normy, a degradacja nerwu wzrokowego zostanie skuteczne zahamowana.

Więcej na: https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj