Opracowano "biodrukarkę", która może drukować komórki skóry bezpośrednio na ranie

Kategorie: 

Źródło: IOP PUBLISHING, University of Toronto

Badacze opracowali nowe urządzenie, które „drukuje” nowe komórki skóry na ranie. Technologia ta może być niezwykle pomocna w przypadku pacjentów z poważnymi oparzeniami, które są zbyt rozległe, aby przeprowadzić przeszczepy skóry.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacunkowo 180 tys. zgonów rocznie jest spowodowanych poparzeniami. Obecne metody leczenia oparzeń niszczą zarówno górną, jak i dolną warstwę skóry, co spowalnia gojenie ran i może prowadzić do infekcji.

Nowatorskie urządzenie „drukuje” drobną powłokę skóry bezpośrednio na ranie. Jedną z kluczowych funkcjonalności jest możliwość używania urządzenia na ranie o dowolnym rozmiarze i kształcie. Jest to niezbędne do leczenia ran po oparzeniach, które mogą być niezwykle rozległe.

Siatka jest drukowana z substancji na bazie fibryny – nierozpuszczalnego białka biorącego udział w krzepnięciu krwi oraz komórkami MSC (mesenchymal stromal cells). MSC wspierają układ immunologiczny oraz przyspieszają wzrost komórek.

„Urządzenie zostało dotychczas przetestowane w leczeniu oparzeń u świń.” – powiedział współautor badania dr Marc Jeschke. – „Odkryliśmy, że urządzenie z powodzeniem nakładało „arkusze skóry” na rany. Nie odnotowano również żadnych komplikacji.”

Ponadto, okazało się, że proces gojenia ran został znacznie skrócony w porównaniu z tradycyjnymi sposobami leczenia. Badacze podkreślają, że potrzebne są kolejne badania kliniczne, jednak urządzenie jest niezwykle obiecujące i może zrewolucjonizować sposoby leczenia poparzeń.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj