Opracowano hydrożel do leczenia tętniaków

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy przedstawili hydrożel do wstrzykiwania, który skutecznie blokuje tętniaka bez szkodzenia sąsiednim zdrowym komórkom. Nowe podejście ma ogromny potencjał w leczeniu krytycznej choroby naczyniowej, jak wykazały wstępne badania.

 

Tętniak to rozszerzenie lub wystawanie ściany naczynia. Aby zapobiec rozwojowi najgorszego scenariusza, tj. pęknięcia tętniaka, naukowcy stosują różne strategie, w tym blokery cewnikowe lub płynne, ale wszystkie one mają swoje wady.

 

Teraz naukowcy z Terasaki Biomedical Innovation Institute zaprezentowali hydrożel STH do wstrzykiwania, który mocno blokuje tętniaki i jest jednocześnie zdolny do samoresorpcji. Autorzy wyjaśniają, że hydrożel na bazie żelatyny jest wzmocniony nanocząsteczkami i niektórymi substancjami chemicznymi w celu zapewnienia sztywności mechanicznej i stabilności fizjologicznej.

 

Ocenę skuteczności testowano na modelach naczyń krwionośnych ze stałym, pulsacyjnym przepływem krwi, jak obecny. W ciągu czterech dni eksperymentu zatyczki hydrożelowe z powodzeniem utrzymywały swoją stabilność i nie powodowały uszkodzeń sąsiednich komórek.

 

Po wygojeniu się ściany naczynia hydrożel można usunąć lub pozostawić do naturalnego rozkładu – twierdzą autorzy badania. Ich zdaniem nowa strategia daje obiecujące możliwości w leczeniu krytycznych chorób naczyniowych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj