Opracowano pierwsze sztuczne neurony, które mogą pomóc w leczeniu Alzheimera
Image
Naukowcy stworzyli sztuczne komórki nerwowe w celu opracowania nowych metod leczniczych . Małe chipy wszczepione do mózgu mają zachowywać się jak prawdziwe neurony, jednak ich przeznaczenie będzie inne. Badacze chcą wykorzystać je przede wszystkim do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer.
Produkcja sztucznych neuronów, które reagują na sygnały przesyłane przez układ nerwowy, to jeden z największych celów współczesnej medycyny. Spore wyzwanie stanowiło samo zaprojektowanie obwodów i dobranie odpowiednich parametrów. Wszystko wskazuje jednak na to, że cel został osiągnięty i może zmienić przyszłość leczenia wielu chorób. Osiągnięcie ogłoszono na łamach czasopisma naukowego Nature Communications.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Bath postanowił wykorzystać potencjał, jaki oferują neurony w leczeniu choroby Alzheimera, i stworzyć ich doskonałe repliki. Na syntetyczne obwody wykonane z krzemu przeniesiono właściwości elektryczne komórek mózgowych. Badacze twierdzą, że udało im się stworzyć idealne kopie, które posiadają te same właściwości co prawdziwe neurony.
Dotychczas badacze stworzyli dwa rodzaje neuronów: komórki nerwowe hipookampu (obszaru mózgu, który odgrywa ważną rolę w procesach pamięciowych) oraz neurony zaangażowane w kontrolę oddychania. Otwiera to szereg możliwości leczniczych wobec chorób neurodegeneracyjnych. Medyczne implanty będą mogły pomóc w leczeniu m.in. niewydolności serca oraz choroby Alzheimera.
Ocena
- 67 widoków
Dodaj komentarz