Opracowano szczepionkę zwalczającą trądzik

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Aż 80 % osób w wieku od 11 do 30 lat cierpi na trądzik. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia pracują nad stworzeniem specjalnej szczepionki, która miałaby chronić organizm przed bakteriami powodującymi trądzik.

 

Trądzik jest chorobą najczęściej związaną ze zmianami hormonalnymi, które zmuszają gruczoły łojowe do nadmiernej pracy. Szacuje się, że około 5 % kobiet i 1 % mężczyzn walczy z trądzikiem powyżej 25 lat. W ubiegłym roku stwierdzono 200 % wzrost liczby osób dorosłych borykających się z trudnym do wyleczenia trądzikiem.

Kobiety są narażone na trądzik w wieku dorosłym pięciokrotnie częściej od mężczyzn. Dzieje się tak ze względu na zmiany hormonalne spowodowane między innymi miesiączką, ciążą oraz antykoncepcją hormonalną.

 

Opracowywana przez badaczy szczepionka ma być próbą blokowania trądziku spowodowanego przez występujące na skórze bakterie. Została już przetestowana za pomocą biopsji skóry pobranej od pacjentów z trądzikiem, a wyniki okazują się być obiecujące. Kolejnym etapem ma być wypróbowanie szczepionki na pacjentach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj