Opracowano sztuczne płuca, które będzie można nosić w plecaku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stworzono sztuczne płuca, które są na tyle małe, że można je nosić w zwykłym plecaku. Wynalazek został już przetestowany na zwierzętach i może uczynić życie ludzi z nieprawidłowo funkcjonującymi płucami o wiele łatwiejsze.

 

Osoby, których płuca nie są w stanie funkcjonować prawidło, zazwyczaj zostają zmuszone do ciągłego podłączenia do specjalnej aparatury, która pompuje krew wzbogaconą w tlen. Wiąże się to z pozycją leżącą i brakiem możliwości ruchu.

 

W celu zaradzeniu problemowi stworzono urządzenie działające jak sztuczne płuca, które nie tylko pomogą w szybszej odnowie po niektórych zakażeniach układu oddechowego, ale również pozwolą oczekiwać pacjentom w bardziej komfortowych warunkach na przeszczepy.Stworzono sztuczne płuca, które są na tyle kompaktowe, że można je z łatwością zmieścić w niewielkiej torbie lub plecaku. Urządzenie jest połączone z układem krążenia człowieka, skutecznie wzbogacając krew w tlen i usuwając z niej nadmiar dwutlenku węgla.

 

W tym miesiącu z powodzeniem przeprowadzono testy urządzenia na czterech owcach. Urządzenie jest jednak przede wszystkim przeznaczone dla pacjentów, u których serce jest na tyle zdrowe, aby pompować krew niezależnie od zewnętrznego, sztucznego narządu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj