Opracowano tabletkę, która odbudowuje szkliwo zębów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z University of Washington opracowali eksperymentalną tabletkę, która naprawia szkliwo i wzmacnia zęby. Spodziewane są badania kliniczne tabletek w postaci miętowych „cukierków”. Tabletka wykorzystuje genetycznie zmodyfikowane białko, które wiąże się z zębami i dodaje do nich cienką warstwę nowego szkliwa. Dodatkowo tabletka zawiera jony fosforu i wapnia, które są budulcem szkliwa zębów.

 

Jeśli zbliżające się badania kliniczne potwierdzą skuteczność metody, może to być pierwszy zabieg, który naprawdę przywraca szkliwo zębów, a nie tylko je konserwuje. Naukowcy z University of Washington przetestowali już tabletki na zębach pobranych od ludzi, świń, szczurów, w tym żywych szczurów. Badania przedkliniczne pokazują, że jedna tabletka dziennie wystarcza do utrzymania szkliwa zębów w normalnym stanie.

 

Dodatkowo, zdaniem naukowców, druga pigułka dziennie przywraca cenną powłokę ochronną zębów o kilka mikronów. Dodatkową zaletą tych tabletek jest to, że nowa emalia, którą produkują, ma naprawdę biały kolor, ponieważ jest zupełnie nowa. Zespół planuje rozwijać tabletki, pasty do zębów i żele w przyszłych pracach zgodnie z opisem, przenosząc opiekę dentystyczną na zupełnie nowy poziom, ponieważ nacisk zostanie położony z zachowania szkliwa na odbudowę szkliwa.

 

Według naukowców badania kliniczne potrwają nie dłużej niż trzy miesiące. Wyniki są niewątpliwie oczekiwane z dużym zainteresowaniem środowiska stomatologicznego.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj