Optymizm gwarantuje dobry stan układu krążenia

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze badanie udowodniło, że bycie optymistą jest opłacalne nie tylko dla ludzkiej psychiki, ale i zdrowia fizycznego człowieka. Jak podaje Science World Report, naukowcy ocenili stan układu krążenia uczestników za pomocą takich wskaźników jak ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała (BMI), stężenie cukru i cholesterolu we krwi, diety, aktywności fizycznej i palenia papierosów.

 

Dodatkowo naukowcy zbadali poziom optymizmu, a także zdrowie psychiczne i fizyczne wolontariuszy. Następnie specjaliści porównali ogólny stan zdrowia uczestników z ich poziomem optymizmu. Okazało się, że u optymistów stan układu sercowo-naczyniowego funkcjonował bez zarzutu dwa razy częściej, niż u pesymistów.

 

Zależność ta istniała nawet po uwzględnieniu wpływu czynników społeczno-demograficznych i chorób psychicznych. U najbardziej optymistycznie nastawionych do życia ludzi stan układu krążenia był z 50-76% prawdopodobieństwem dobry lub idealny.

 

U optymistów stężenie cholesterolu i cukru we krwi znacznie częściej utrzymywały się w granicach normy. Również poziom aktywności fizycznej u osób pozytywnie nastawionych do świata był dużo wyższy, rzadziej palili oni papierosy, a ich wskaźnik BMI był ze znacznie większym prawdopodobieństwem utrzymany w normie.


Zdaniem naukowców pozytywne podejście do życia znacznie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób serca i układu krążenia. Stąd blisko do stwierdzenia, że profilaktyka w postaci poprawy samopoczucia psychicznego chorego, na przykład praca nad rozwojem optymizmu, przyczyni się do poprawy stanu układu sercowo-naczyniowego u ludzi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj