Orzechy włoskie mogą mieć właściwości probiotyczne i wpływać na florę bakteryjną jelit

Kategorie: 

Źródło: http://pixabay.com

Badania prowadzone przez Lauri Byerley, profesor fizjologii w LSU Health New Orleans School of Medicine wykazały, że spożywanie orzechów włoskich zmienia skład bakterii jelitowych, co wskazuje na nowy sposób, w jaki mogą one przyczynić się do poprawy stanu naszego zdrowia. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Journal of Nutritional Biochemistry”.

 

„Orzechy włoskie są tak wartościowe, ponieważ są bogate w kwas tłuszczowy omega-3, kwas alfa-linolowy i błonnik oraz zawierają one jedno z najwyższych stężeń antyutleniaczy.” – zauważa dr Byerley. – „Odkryliśmy dodatkowe korzyści ze spożywania orzechów włoskich – mogą one pozytywnie wpływać na florę bakteryjną jelit”.

Badania przeprowadzono na dwóch grupach gryzoni. Zespół badawczy dodał orzechy włoskie do diety jednej grupy, podczas gdy dieta drugiej grupy nie zawierała orzechów włoskich. Następnie mierzono typy i ilość bakterii jelitowych, po czym porównano wyniki. Odkryli, że obie grupy miały różniące się od siebie flory bakteryjne w jelitach. W grupie, która otrzymywała orzechy, liczba i rodzaje bakterii uległy zmianie, podobnie jak ich funkcjonalność. Naukowcy odnotowali znaczny wzrost korzystnych bakterii, takich jak Lactobacillus.

Jedzenie orzechów włoskich wiązało się również ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, wolniejszym wzrostem guzów nowotworowych i poprawą funkcji mózgowych u zwierząt.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj