Osobowość człowieka można ocenić na podstawie jego chodu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół naukowców z Francji oraz Ameryki chciał dowiedzieć się, jak osobowość oraz wiek wpływają na chód ludzi. Jak wyjaśniają badania, prędkość chodu jest markerem zdrowia w wieku dorosłym. Spowolnione tempo kroków może być związane z gorszym zdrowiem psychicznym i fizycznym, upośledzeniem funkcji poznawczych, a nawet większym ryzykiem śmierci.

 

Porównywano prędkość chodu oraz jego cechy u osób starszych. Osobowość została oceniana przez badania, wyróżniając jej pięć głównych odmian: ekstrawersję, sumienność, otwartość, zgodność oraz neurotyczność. Następnie analizowano, czy osobowość ma wpływ na chód pacjentów.

 

Odkryto, że osobowość nie tylko wpływa na szybkość poruszania się ludzi, ale także może mieć wpływ na to, jak ich chód zmienia się z biegiem czasu. Wyniki sugerują, że osoby, które osiągnęły wysoką ocenę ekstrawersji, sumienności lub otwartości, a przy tym niski poziom neurotyczności, chodziły szybciej i z wiekiem ich chód znacznie nie zwalniał. 

Przy uwzględnieniu wszystkich innych czynników demograficznych i osobowościowych, ludzie ekstrawertyczni chodzili o 0,06 metra na sekundę szybciej od osób o usposobieniu introwertycznym. Naukowcy podkreślają, że osoby bardziej ekstrawertyczne mogą być bardziej skłonne do aktywności fizycznej, a zatem mniej narażone na fizyczne i psychiczne dolegliwości zdrowotne.

 

Póki co badacze będą starali się ustalić, czy za zjawiskiem stoi wyłącznie osobowość i ludzkie zachowanie, czy w grę wchodzi także aspekt biologiczny lub neurologiczny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj