Kategorie:
Z biegiem czasu każdy doświadcza w swoim życiu zmian, zyskuje się nowe nawyki i hobby. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu postanowili przyjrzeć się bliżej temu procesowi, prowadząc aż 60-letnie badania.
Badania rozpoczęto w 1950 w Szkocji, gdzie wzięło w nich udział 1208 14-latków. Każdy uczestnik eksperymentu otrzymał kwestionariusz, na podstawie którego można określić sześć głównych typów cech osobowych. O ocenę charakteru dzieci poproszono także ich nauczycieli.
Po 63 latach, naukowcy zdołali dotrzeć do 653 osób, z których tylko 174 wyraziło zgodę na kontakt. Uczestnicy wypełnili te same kwestionariusze, a zamiast opinii nauczycieli, wywiad pozyskano od ich bliskich krewnych.
Wyniki eksperymentu okazały się zaskakujące. Porównując dawne i obecne kwestionariusze, nie odkryto w nich żadnych cech wspólnych, zupełnie jakby były wypełniane przez dwie różne osoby. Na przykład, osoby stabilne emocjonalnie w dzieciństwie w wieku 63 lat wykazywały niestabilność, potwierdzoną przez krewnych. Natomiast sami uczestnicy badania uważali, że nie zmienili się wcale.
Naukowcy uważają, że wszystkie drobne zmiany przytrafiające się ludziom w ciągu życia, z biegiem czasu kumulują się ze sobą. Wypełnianie kwestionariusza rok po roku z pewnością uwydatniałoby drobne modyfikacje w osobowości, jednak tak duża przepaść czasowa może wykazać diametralne przeciwstawienie.
Skomentuj