Oto 10 prostych nawyków, które pomogą w zrzuceniu oraz utrzymaniu wagi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Większość osób, które straciły na wadze, odzyska 50% straconych kilogramów w ciągu jednego roku. Kolejne kilogramy mogą powrócić w ciągu następnych trzech lat. Aby zapobiec efektowi jojo należy wprowadzić kilka zasad, które pozwolą na zachowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

 

 

Codziennie podejmujemy ponad 200 decyzji żywieniowych, a większość z nich wydaje się być automatyczna lub ukształtowana przez nasze nawyki. Oznacza to, że ​​często jemy bez zastanowienia i nie zastanawiamy się ile oraz jakie jedzenie spożywamy.

 

Nowe badania wykazały, że zmiana nawyków może skutecznie pomagać ludziom w zrzucaniu wagi i utrzymaniu jej. W eksperymencie wzięło udział 75 ochotników w wieku 18–75 lat z nadwagą lub otyłością, których podzielono na 3 grupy.

Pierwsza grupa promowała przełamywanie starych nawyków, druga tworzenie nowych nawyków, a trzecia pozostała grupą kontrolną, która nie zmieniła nic w swoich przyzwyczajeniach.

 

Po 12 tygodniach uczestnicy, którzy zmieniali oraz tworzyli nowe nawyki, utracili średnio 3,1 kilograma. Co ważniejsze, po 12 miesiącach kontynuowania tych przyzwyczajeń, stracili średnio kolejne 2,1 kg.

 

Oto 10 nawyków opracowanych przez Weight Concern, które były wprowadzane w badanej grupie:

 

Trzymaj się rutyny

Jedz posiłki mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Ludzie, którym udało się schudnąć, zwykle jedzą posiłki regularnie, co zapobiega podjadaniu. Spójny schemat diety w ciągu tygodnia również jest bardzo pomocny w długoterminowym utrzymaniu diety.

 

Wybierz zdrowe tłuszcze

Zamiast niezdrowego, kalorycznego jedzenia wybierz zdrowe tłuszcze z orzechów, awokado i tłustych ryb. Tego typu tłuszcze zapobiegają chorobom serca.

 

Postaw na ruch

Staraj się zrobić 10 tys. kroków dziennie. Zejdź po schodach zamiast wsiadać do windy lub wysiądź wcześniej na przystanku, aby mieć pewność, że codziennie osiągasz pożądaną ilość ruchu.

 

Miej przy sobie zdrowe przekąski

Zawsze gdy wychodzisz, miej przy sobie świeże owoce lub inne zdrowe przekąski.

 

Sprawdzaj etykiety

Zawsze patrz na etykiety: sprawdzaj zawartość tłuszczu, cukru i soli w wybranych produktach.

 

Zmniejsz porcje

Zredukuj swoje porcje jedzenia – używaj mniejszych talerzy lub wypij szklankę wody przed jedzeniem, odczekaj i sprawdź czy nadal jesteś aż tak głodny.

Siedź mniej

Jeśli masz siedzący tryb życia – staraj się spędzać wolny czas jak najaktywniej. Spacer, wyjście do zoo, praca na świeżym powietrzu to dobre alternatywy dla spędzania czasu przed monitorem.

 

Pomyśl o tym, co pijesz

Pij dużo wody i ogranicz soki owocowe do jednej szklanki dziennie. Soki i słodzone napoje zawierają dużo cukru.

 

Skoncentruj się na jedzeniu

Zwolnij tempo i jedz, siedząc przy stole, a nie będąc w ruchu. Wewnętrzne sygnały regulujące poczucie sytości mogą być zaburzone, kiedy jemy posiłek w dużym chaosie.

 

Jedz pięć porcji warzyw dziennie

Zarówno świeżych, mrożonych, jak i suszonych: owoce i warzywa mają wysoką wartość odżywczą i zawierają duże ilości witamin i minerałów. Spożywanie zalecanej ilości powoduje korzyści zdrowotne, w tym zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór.

 

Wprowadzenie tych nawyków pozwoli nie tylko na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również na poprawę kondycji oraz ogólnego stanu zdrowia.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj