Oto 7 naturalnych domowych antybiotyków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Antybiotyki na receptę, takie jak penicylina, pomagają ludziom w leczeniu niegdyś śmiertelnych chorób. Należy jednak pamiętać, że 1 na 10 osób doświadcza skutków ubocznych po antybiotykoterapii, a około 1 na 15 osób ma alergię na przepisany lek. Dlatego warto mieć tę świadomość, że niektóre schorzenia możemy wyleczyć także w naturalny sposób.

 

Czosnek

Roślina ta jest od pokoleń stosowana w celach medycznych na całym świecie. Badania wykazały, że czosnek może być skutecznym środkiem leczniczym przeciw wielu formom bakterii, w tym Salmonelli oraz Escherichia coli. Czosnek został nawet zastosowany do leczenia opornej formy gruźlicy.

 

Miód

Już od czasów Arystotelesa stosuje się miód w formie maści do leczenia ran, oparzeń, owrzodzeń, odleżyn oraz zapobiegania infekcjom. Miód posiada właściwości antybakteryjne, dzięki którym może zabijać aż 60 rodzajów bakterii. Naturalna substancja radzi sobie nawet z opornym na metycylinę gronkowcem złocistym.

 

Imbir

Naukowcy uznają imbir za naturalny antybiotyk. Tylko w 2017 roku powstało kilka badań, które dowiodły, że imbir skutecznie zwalcza wiele szczepów bakterii. Co więcej, spożywanie imbiru może pomóc w leczeniu choroby morskiej, nudności, a także obniżeniu poziomu cukru we krwi.

 

Jeżówka

Ta roślina zaczęła być wykorzystywana do leczenia zakażeń przez Rdzennych Amerykanów. Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Biomedicine and Biotechnology wykazały, że ekstrakt z jeżówki może zabijać wiele rodzajów bakterii, między innymi paciorkowca beta-hemolizującego, który jest czynnikiem etiologicznym anginy oraz kilku innych zespołów chorobowych.

Gorzknik kanadyjski

Roślina ta spożywana w formie naparu lub kapsułek może leczyć choroby oddechowe, trawienne (np. bakteryjna biegunka), a także infekcje dróg moczowych. Najnowsze badania potwierdziły także skuteczność w stosowaniu gorzknika kanadyjskiego na zakażenia skóry. Roślina zawiera berberynę, ważny składnik naturalnych antybiotyków, który jest bezpieczny dla niemowląt, a przez to też dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

 

Goździk

Goździk był tradycyjnie stosowany na problemy stomatologiczne. Badania wykazały, że ekstrakt z goździków może skutecznie leczyć zakażenia wieloma bakteriami, między innymi E.coli.

 

Oregano

Niektórzy uważają, że oregano posiada funkcję wzmacniającą układ odpornościowy i działa jako przeciwutleniacz, dzięki czemu ma właściwości przeciwzapalne. Istnieją badania, które wykazały, że oregano może być uznane za naturalny antybiotyk, jednak naukowcy muszą jeszcze zweryfikować te twierdzenia.

 

Należy pamiętać, że nawet naturalne substancje lecznicze mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Tyczy się to przede wszystkim zażywania suplementów, w których często trudno jest ustalić ilość oraz stężenie składników aktywnych. Osoby decydujące się na stosowanie tego typu produktów powinny poinformować o tym swojego lekarza.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj