Otyłość u mężczyzn i kobiet niesie ryzyko odmiennych chorób

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na podstawie zbiorczej analizy wielu badań dotyczących otyłości ustalono, że chociaż otyłość jest tak samo szkodliwa dla ludzi, jej konkretne konsekwencje zdrowotne różnią się w zależności od płci. Kobity i mężczyźni z otyłością są więc predysponowani do różnych chorób i dolegliwości związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. O jakich chorobach mowa?

Otyłość to jedna z najczęstszych chorób XXI wieku, która dodatkowo predysponuje do rozwoju innych dolegliwości zdrowotnych. Osoby otyłe znacznie częściej doświadczają cukrzycy typu 2, chorób serca oraz niektórych nowotworów. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii ryzyko wystąpienia poszczególnych rodzajów chorób wynikających z otyłości jest jednak zróżnicowane pod kątem płci. Szczegółowe informacje na ten temat opublikowano w czasopiśmie naukowym PLOS Genetics.

Dr Jenny Censin wraz z zespołem badawczym z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeanalizowali dane medyczne w grupie 228 466 otyłych kobiet i 195 041 otyłych mężczyzn. Szczególną uwagę zwracano na wskaźnik masy ciała (BMI) oraz stosunek obwodów talii do bioder. Badacze mieli dostęp do szczegółowych danych pacjentów za pośrednictwem brytyjskiego Biobanku.

Odkryto, że otyłość może zwiększać ryzyko wystąpienia różnych poważnych chorób. Przede wszystkim predysponuje ona do choroby wieńcowej, udaru mózgu, cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, niewydolności nerek i raka płuc. Co ciekawe, ryzyko to inaczej rozkłada się u mężczyzn, a inaczej u kobiet.

Jak się okazuje, otyłe kobiety częściej od mężczyzn chorują na cukrzycę typu 2. Z kolei mężczyźni są bardziej narażeni od kobiet na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i przewlekłą niewydolność nerek. Wobec każdej z wymienionych wyżej chorób kluczowym działaniem profilaktycznym jest dążenie do zmniejszenia masy ciała poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Badacze liczą, że ich nowe ustalenia zachęcą więcej osób do pracy nad swoją sylwetką.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj