Owoce leśne - królowe świata roślin

Kategorie: 

www.sxc.hu

Doczekaliśmy się pory zbierania leśnych owoców. Pojawiły się dość powszechnie na straganach, przy drogach i w sklepach jagody, poziomki i maliny... Naukowcy uważają, że jeśli latem zjemy około 10 kg tych owoców, to zimowe wizyty u lekarza zredukujemy do minimum. 

 

Nadszedł więc czas, aby zacząć jeść jak najwięcej świeżych owoców i naładować swój organizm witaminami na cały rok. To świetny sposób na wzmocnienie odporności organizmu! Jagody i poziomki dojrzewają prawie równocześnie. Co najciekawsze, jedzone razem, stają się lepiej przyswajalne. 

 

Jagody zawierają bardzo duże ilości witaminy C, która wspomaga nasz układ immunologiczny. Ciemne owoce są bogate w bioflawonoidy, które - tak jak przeciwutleniacze, przyczyniają się do niszczenia wolnych rodników. 

 

Poziomki to prawdziwa skarbnica witamin! Ich owoce zawierają witaminę C, karoten, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy i kwas salicylowy, taniny, olejki eteryczne i mikroelementy: miedź, mangan i chrom. Liście również są bogate w witaminę C, taninę, a nasiona jagór - w żelazo.

 

Maliny, to doskonałą przekąska. Owoce są niskokaloryczne (100 g zawiera zaledwie 47 kcal) i dostarczają jednocześnie mnóstwo błonnika (6,7 g), który wspomaga trawienie. Garść malin bez problemów zaspokoi przeciętne dobowe zapotrzebowanie na witaminę C. Dostarcza też sporo witamin z grupy B (zwłaszcza B1, B2, B6 oraz B9, czyli kwas foliowy). Witaminy z tej grupy pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcjonowanie układu nerwowego. Owoce malin bogate są również w potas, magnez, wapń i żelazo, dlatego spożywanie tych owoców wzmocni układ nerwowy i krwionośny oraz serce. 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj