Pacjenci z COVID-19 doświadczają dziwnych nieprawidłowości w mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Po zbadaniu wyników setek encefalogramów pacjentów cierpiących na chorobę COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa lekarze ujawnili bardzo niebezpieczne powikłania - u wielu z nich wystąpiły patologie mózgu.

Co jakiś czas słyszymy o nowych skutkach ubocznych zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Cierpią również ci, którzy skutecznie pokonali tę chorobę. Wśród wielu poważnych objawów choroby COVID-19 najnowsze to dziwne zmiany neurologiczne, których doświadcza wielu pacjentów.

 

Nagła utrata węchu i smaku była jednym z pierwszych nietypowych objawów zgłaszanych przez pacjentów z COVID-19. Ponadto lekarze opisywali przypadki udarów, drgawek i rozwoju obrzęku mózgu, czyli zapalenia mózgu. Według raportów lekarzy, niektórzy pacjenci, u których zdiagnozowano COVID-19, doświadczają również dezorientacji, zawrotów głowy i trudności z koncentracją.

 

Przez kilka miesięcy lekarze próbowali zrozumieć, jak wirus wpływa na ludzki mózg, ale nie potrafili w pełni wyjaśnić mechanizmu jego działania. Podsumowując ogromną ilość rozbieżnych danych, dwóch neurologów przeanalizowało badania o tym, w jaki sposób COVID-19 zaburza wzorce normalnego funkcjonowania mózgu.

 

Główny nacisk położono na badanie elektroencefalogramów, które rejestrują aktywność elektryczną w różnych częściach ludzkiego mózgu, zwykle za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy. Spośród 420 pacjentów, u których zarejestrowano podstawę EEG, najczęstszą przyczyną badania była zmiana stanu psychicznego. Około 2/3 badanych doświadczyło majaczenia, śpiączki lub otępienia.

 

Blisko 30% pacjentów doświadczyło napadu padaczkowego, który skłonił ich lekarza do wykonania EEG. Niektórzy pacjenci mieli problemy z mową, podczas gdy inni mieli nagłe zatrzymanie akcji serca, które mogło zakłócić przepływ krwi do mózgu. Skany EEG pacjentów wykazały szereg nieprawidłowości w czynności mózgu, w tym pewne rytmiczne wzorce i epileptyczne wybuchy aktywności. Najczęstszą anomalią był tzw. „rozproszone spowolnienie”, czyli ogólne spowolnienie fal mózgowych, wskazujące na dysfunkcję aktywności mózgu.

 

W przypadku COVID zaburzenie to może być wynikiem rozległego zapalenia, gdyż organizm wzmacnia swoją odpowiedź immunologiczną. Inną możliwą przyczyną jest zmniejszony dopływ krwi do mózgu, jeśli serce i płuca są słabe. Jeśli chodzi o efekty miejscowe, jedna trzecia wszystkich stwierdzonych nieprawidłowości dotyczyła płata czołowego, części mózgu odpowiedzialnej za logiczne myślenie i podejmowanie decyzji. Płat czołowy pomaga nam również regulować emocje, kontrolować nasze zachowanie oraz wpływa na uczenie się i koncentrację.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj