Pacjentka z chorobą ALS może się komunikować dzięki pierwszemu w swoim rodzaju implantowi mózgu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Holenderka z późnym stadium stwardnienia zanikowego bocznego (ALS) może komunikować się, dzięki naukowcom, którzy założyli implant wewnątrz jej czaszki w celu dekodowania sygnałów wysyłanych przez jej mózg i przekształcania je w słowo pisane na ekranie.

 

ALS jest zwyrodnieniową chorobą neurologiczną, w której neurony zatrzymują ruch mięśni, co prowadzi do postępującego paraliżu, w którym chorzy w pewnym momencie są całkowicie niezdolni do komunikacji ze światem zewnętrznym, mimo świadomości ich umysłu.

 

Choć wciąż nie ma lekarstwa na tę fatalną chorobę, naukowcy niedawno opublikowali badanie opisujące działanie implantu mózgowego, wyjaśniającego myśli. Urządzenie składa się z elektrody umieszczonej na korze ruchowej pacjenta, sygnały są odbierane przez implant bezprzewodowo.

Po okresie szkolenia, kobieta była w stanie opanować technikę klikania psychicznego, dzięki czemu mogła wybrać litery na ekranie za pomocą wyobrażania sobie przenoszenia na nie palca. Początkowo było to bardzo trudne, wybranie jednej litery zajmowało aż 52 sekundy. Jednak po 28 tygodniach praktyki, jest w stanie wybrać dwie lub trzy litery na minutę.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Rawjola

dla wszystkich cierpiących na

dla wszystkich cierpiących na stwardnienie rozsiane, als i inne choroby polecam książkę Boski Lekarz (Medical Medium w angielskiej wersji). 

0
0

Skomentuj