Paczkowana sałata niebezpieczna dla zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania wskazują, że sałatki paczkowane, zawierające sałatę oraz szpinak, łatwo podlegają kolonizacji przez bakterie wywołujące zatrucie pokarmowego, najczęściej Salmonellę, E. coli oraz Listerię. W czołówce źródeł epidemii zatruć pokarmowych zielone sałatki są drugim najczęstszym źródłem chorób przenoszonych drogą pokarmową.

 

Pokarmy takie jak liście sałaty stwarzają szczególne ryzyko infekcji, ponieważ są one zwykle minimalnie przetworzone po zbiorze oraz spożywane na surowo. W wyniku tego badacze pracują obecnie nad poprawą bezpieczeństwa mikrobiologicznego sałaty, a także optymalizacją procesów jej przetwarzania oraz pakowania.

W najnowszym badaniu skupiono się na Salmonelli, ponieważ należy do agresywnych patogenów, które odgrywają dużą rolę w zakażeniach związanych ze spożywaniem sałatek. Okazało się, że soki uwalniane z przyciętych liści sałaty umożliwiły rozwój Salmonelli w wodzie, nawet kiedy pożywienie przebywało w lodówce.

 

W ciągu pięciu dni przechowywania sałaty w opakowaniu, 100 patogenów Salmonelli rozmnożyło się do ponad 100 tysięcy bakterii. W tym przypadku nawet dokładne umycie pożywienia nie jest w stanie usunąć bakterii, które przywierają także do pojemnika, w której była przechowywana sałata. Okazało się, że wystawienie na działanie soków uwalnianych z liści sałaty znacznie zwiększa ryzyko infekcji u konsumenta.

Sałatki liściaste są jednak pożywną częścią składową diety i nie powinno się z nich rezygnować. Należy jednak zwrócić uwagę na ich przechowywanie i wykorzystywanie zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, w tym temperatury przechowywania i daty przydatności do użycia. Należy unikać opakowań, w których liście są ściśnięte oraz opakowań, które wyglądają na napęczniałe. Sałatę należy przechowywać w lodówce i spożyć ją możliwie jak najszybciej po zakupie, by zminimalizować wzrost wszelkich patogenów, które mogą być w niej obecne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj