Palacze e-papierosów padają ofiarą tajemniczej choroby płuc

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Amerykańscy urzędnicy zdrowia publicznego ostrzegają przed stosowaniem elektronicznych papierosów po tym, jak na przestrzeni kilku tygodni odnotowano wiele przypadków ciężkiej choroby płuc. W Stanach Zjednoczonych otwarcie mówi się o wybuchu epidemii.

 

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Agencja Żywności i Leków (FDA) współpracują ze stanowymi departamentami zdrowia, aby dowiedzieć się, co dokładnie stoi za chorobą płuc, którą powiązano z użytkowaniem e-papierosów. W ostatnich tygodniach zachorowało co najmniej 215 osób w 25 stanach.

 

Agencje rządowe powiązane z Departamentem Zdrowia ostrzegają, aby nie kupowano e-papierosów od sprzedawców z ulicy, nie modyfikowano tych urządzeń i nie dodawano do nich substancji, których zabraniają producenci. Ponadto, odradza się stosowania elektronicznych papierosów przez nastolatków, kobiety w ciąży oraz osoby młode dorosłe i te, które nie miały dotychczas styczności z wyrobami tytoniowymi.

Pacjenci, którzy trafili do szpitala, w większości przypadków zgłaszali trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Jednak niektórzy mieli również gorączkę, wymioty i biegunkę. Nie ma pewności, czy istnieje wspólna przyczyna tych dolegliwości.

 

Co więcej, w drugiej połowie sierpnia, w stanie Illinois zmarł pacjent z chorobą płuc. Jego śmierć powiązano z paleniem e-papierosów. Kolejny niebezpieczny przypadek miał miejsce w stanie Utah, gdzie nastolatka po trzech latach użytkowania elektronicznych papierosów wpadła w śpiączkę.

W chwili obecnej trwa śledztwo, które być może pozwoli ustalić, czy epidemia tajemniczej choroby płuc jest spowodowana konkretną marką lub rodzajem e-papierosów. Tymczasem w Polsce, Główny Inspektorat Sanitarny podniósł alarm z powodu wejścia na rynek amerykańskiej firmy z branży e-papierosów. GIS będzie wysyłać ostrzeżenia do placówek edukacyjnych, gdyż wciąż nie wiadomo, jakie zagrożenia płyną ze stosowania elektronicznych papierosów, które stały się popularne wśród młodzieży.

Źródła:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-08-30/u-s-advises-non-smokers-to-avoid-e-ciga...

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-08-23/death-from-mystery-lung-ailment-heighte...

https://news.yahoo.com/teenager-left-in-a-coma-with-rare-lung-disorder-from-vaping-every-d...

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/e-papierosy-w-szkolach-maja-byc-traktowane-jak-d...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj