Palacze papierosów mogą być bardziej narażeni na choroby psychiczne

Kategorie: 

www.sxc.hu
Nie od dziś wiadomo że palenie tytoniu powoduje raka i udar mózgu. Jak sugerują badania przeprowadzone przez brytyjskich specjalistów, które zostały opublikowane w "Lancet Psychiatry", palacze mogą być również bardziej narażeni na zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia.

 

Jeden z głównych autorów najnowszych badań, dr James MacCabe z Institute of Psychiatry, Psychology and Neuroscience w King's College London powiedział, że za choroby psychiczne bardziej odpowiedzialne jest palenie papierosów, niż konopii indyjskiej. Dodał, że wielu ludzi, którzy sięgają po używki, palą jednocześnie tytoń.

 

Uczony postanowił przeanalizować 61 badań, które zostały przeprowadzone w latach 1980-2014. Zawierają one dane dotyczące 15 tysięcy palaczy oraz 273 tysięcy osób niepalących. Jak wynika z analizy, 57 procent badanych u których rozpoznano psychozę, było jednocześnie palaczami papierosów. Co więcej, osoby palące tytoń dwa razy częściej chorowały na schizofrenię, która rozwijała się u nich o rok wcześniej niż w przypadku osób niepalących.

 

Profesor Robin Murray wyjaśnił, że palenie tytoniu zwiększa w mózgu wydzielanie dopaminy, co sprzyja powstawaniu psychoz. Uważa on że teoria ta jest dość prawdopodobna, lecz aby mieć pewność w tej kwestii, konieczne jest prowadzenie dalszych badań w tym kierunku.

 

 

Źródło: http://medicalxpress.com/news/2015-07-mad.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj