Palenie marihuany może negatywnie wpływać na jakość nasienia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Marihuana staje się legalna w kolejnych krajach świata. W związku z tym, badacze postanowili zbadać skutki uboczne THC – głównej substancji, znajdującej się w konopiach indyjskich. Wyniki pokazały, że THC może negatywnie wpływać na jakość nasienia.

 

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Epigenetics z 19 grudnia, Susan Murphy z Duke University Medical Center w Północnej Karolinie oraz inni badacze stwierdzili, że wyższe stężenie THC w moczu wiąże się z mniejszą liczbą plemników.

 

Naukowcy odkryli także, że osoby palące marihuanę mają zmieniony profil genetyczny plemników, co w innych badaniach wiązało się z nieprawidłowym wzrostem, a nawet nowotworami. Jest to pierwsze badanie, które dostarczyło dowodów na silną korelację pomiędzy stężeniem THC w moczu a ilością żywotnych plemników.

Organizm posiada znaczniki chemiczne, znane jako grupy metylowe, które są składnikiem DNA i regulują ekspresję genów. Na proces ten mogą wpływać czynniki środowiskowe. Badacze odkryli tak zwane zmiany epigenetyczne wśród osób palących marihuanę.

 

Naukowcy nie byli jednak w stanie określić, czy zmiany w nasieniu mogą mieć wpływ na proces zapłodnienia i zdrowie potomstwa. Badacze zalecają jednak ostrożność i odstawienie używek przed staraniem się o dziecko.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj