Palenie marihuany może przyczynić się do pogorszenia wyników w nauce

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nastolatki, które regularnie palą marihuanę mogą mieć mniejsze szanse na dostanie dobrej oceny w szkole. Studenci mogą przez nią stracić motywację do nauki. Częstsze palenie "trawki" jest wprost proporcjonalne do obniżenia się rezultatów w nauce.

 

Wyniki badań mówią, że kiedy młodzież zaczęli "jarać" przynajmniej raz w miesiącu, doszło do 4 razy większego prawdopodobieństwa opuszczenia przez nich zajęć. Natomiast, jeśli robili to od 2 do 4 razy w miesiącu, to istniało spore ryzyko, że nie odrobią zadania domowego i nie dostaną dobrych ocen. Studenci, którzy przyznają się do codziennego palenia marihuany twierdzą, że ich motywacja do nauki na studiach spadła o połowę od czasu kiedy zaczęli używać narkotyku.

Wcześniejsze badania dowiodły, że u dorosłych, którzy palili marihuanę w okresie dojrzewania wykazano mniejszą ilość połączeń neuronowych w regionach mózgu odpowiedzialnych za pamięć, uczenie się i inhibicję. Warto także dodać, że mózg aktywnie rozwija się do czasu osiągnięcia wczesnych lat dwudziestych.

"To odkrycie mówi nam o wspieraniu znaczenia zapobiegania i opóźnienia inicjacji palenia marihuany pośród nastolatków [...] Na horyzoncie legalizacji marihuany istotne jest zrozumienie tych zagrożeń w celu krzewienia udanego przejścia w dorosłość naszej młodzieży" – mówi Scott Leatherdale, profesor Uniwersytetu Waterloo w Ontario, Kanadzie, gdzie wykonano badania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj