Palenie medycznej marihuany nie szkodzi płucom, jeżeli jest to "joint” dziennie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Nowe badania Emory University dowodzą, że palenie jednego papierosa z marihuany – „jointa” dziennie nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie płuc, nawet po wieloletnim okresie palenia.

<--break->

 
Pomimo wszystkich właściwości leczniczych marihuany, lekarze i naukowcy od dawna zastanawiali się, czy palenie jej uszkadza płuca. Mimo wszystko, jeśli palenie papierosów, lub w zasadzie czegokolwiek innego, może uszkodzić płuca, to dym z marihuany powinien również. Jednak według ostatnich badań z Emory University, wcale nie musi tak być w tym wypadku. 
 
W analizie przekrojowej danych z National Health and Nutrition Examination Surveys (NHANES), naukowcy odkryli, że dorośli w wieku od 18 do 59, którzy palili jednego „jointa” marihuany dziennie byli w stanie wydmuchać taką samą objętość powietrza w ciągu jednej sekundy, jak osoba która jej nie paliła. Pomiar zdolności wydychania powietrza nazywany jest spirometrią i służy do diagnozowania chorób układu oddechowego, które utrudniają funkcjonowanie płuc. 
 
Użytkownicy marihuany, którzy palili „jointy” zgłaszali natomiast objawy, takie jak kaszel i ból gardła. Te symptomy pojawiały się rzadziej u palaczy, którzy korzystali z tzw. vaporizerów, które ogrzewają marihuanę na tyle, aby uwolnić aktywne substancje chemiczne bez ich spalania. To oznaczało, że wystąpienie objawów prawdopodobnie nie było działaniem marihuany, a raczej papieru służącego do przygotowania papierosa – „jointa”.
 
Obecne badania potwierdzają wyniki uzyskane podczas poprzednich analiz. W 2012 roku naukowcy odkryli, że u ludzi, którzy palili „trawkę” codziennie przez siedem lat, nie zaobserwowano niekorzystnego wpływu na funkcjonowanie układu oddechowego. W innym badaniu z 2013 roku, badacz Donald P. Tashkin, z Oddziału Intensywnej Opieki Płuc i Medycyny David Geffen School of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim odkrył, że „nawykowe stosowanie marihuany nie wydaje się prowadzić do istotnych zaburzeń czynności płuc, z wyjątkiem możliwego wzrostu objętości płuc i niewielkiego wzrostu oporu dróg oddechowych o niejasnym znaczeniu klinicznym”. 
 
Ponadto, Tashkin zauważył, że " odnośnie właściwości rakotwórczych nałogowego, długotrwałego palenia marihuany dowody nie są jednoznaczne". Potwierdza się bowiem, że nałogowe palenie dużych ilości tego „zioła” powoduje redukcję ilości włosków w oskrzelach, zwany rzęskami, które filtrują powietrze przechodzące do płuc, a ponadto spadek funkcji przeciwbakteryjnej białych krwinek obecnych w pęcherzykach płuc - struktury, stanowiącej granicę pomiędzy drogami oddechowymi a krwią. 
 
Zatem tak jak ze wszystkim, również w paleniu trzeba zachować umiar. Biorąc pod uwagę powyższe miłośnicy marihuany mogą odetchnąć mając świadomość, że jeden „joint” dziennie nie wpłynie na ich płuca równie negatywnie jak dym tytoniowy. 
 
 
 
 
Źródło: Kempker JA, Martin GS, Honig EG. Effects of Marijuana Exposure on Expiratory Airflow: A Study of Adults who Participated in the U.S. National Health and Nutrition Examination Study. Annals of the American Thoracic Society. 2014.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika palllacz

Palenie czystego zrolowanego

Palenie czystego zrolowanego zielska -inaczej blunt (blant), moze i nie szkodzi, ale palenie jointow (skretow) jest jak najbardziej szkodzliwe. JOINT = papieros zmieszany z zielskiem

0
0

Skomentuj