Palenie może trwale uszkodzić DNA

Kategorie: 

Źródło: freeimages.com

Nowe badania opublikowane w American Heart Association stwierdzają, że palenie papierosów na wpływ na genom ludzki  w postaci metylacji DNA. Jednak jeśli nastąpi rzucenie palenia, większość uszkodzeń także minie, ale nie wszystkie.

 

Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali próbki krwi prawie 16 tysięcy uczestników. Badając długotrwałych palaczy, naukowcy odkryli miejsca metylacji DNA, było to ponad 7 tysięcy genów, które odpowiadają za 1/3 znanych genów ludzkich. Zespół ustalił, że po okresie około 5 lat większość miejsc medylacji DNA byłych placzy powróciły do poziomów obserwowanych u osób, które nigdy nie paliły. Jednak niektóre z miejsc pozostały nawet 30 lat po rzuceniu palenia.

Zespół poinformował, że pewnego dnia może być możliwe wykorzystanie dotkniętych zmianą genów jako markery, aby ustalić, kto jest w grupie ryzyka chorób związanych z paleniem. Może to być także pomoc w opracowaniu nowych leków leczących szkody wyrządzone tym nawykiem.

 

Metylacja jest procesem, w którym pewne środki chemiczne zwane grupami metylowymi dodają się do różnych składników białek, DNA i cząsteczek. Choroby serca i nowotwory są spowodowane przez wady genetyczne, niektóre z tych uszkodzeń są dziedziczne, ale większość jest spowodowana stylem życia, także paleniem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj