Palenie paczki papierosów dziennie powoduje w ciągu roku 150 mutacji w każdej komórce płuc

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Komórki płuc u ludzi, którzy palą paczkę papierosów dziennie, są narażone na rozwój 150 nowych mutacji genetycznych każdego roku. To znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Science. Naukowcy odkryli także, że podczas roku codziennego palenia tytoniu, komórki w krtani doświadczają prawie 100 mutacji, a w gardle około 40.

 

Nie jest żadną tajemnicą, że palenie zwiększa szanse danej osoby na zachorowanie na raka. Rak płuc jest najbardziej powszechny ze względu na fakt, że wdychany dym ma z nimi bezpośredni kontakt. Jednak w sumie jest aż 17 rodzajów raka, które są spowodowane przez palenie. Najnowsze badania wykazały, że wdychanie dymu tytoniowego przyczynia się do mutacji w różnych komórkach palacza.

Dlatego międzynarodowy zespół naukowców postanowił zbadać komórki ponad 5 tysięcy przypadków nowotworów, z których część posiadali palacze, a część osoby niepalące. Analizując mutacje genetyczne w komórkach nowotworowych, autorzy badania byli w stanie dowiedzieć się ile uszkodzeń DNA można przypisać paleniu.

Ich wyniki wykazały bezpośrednią korelację między liczbą lat spędzonych na wypalaniu paczki dziennie, a liczbą mutacji genetycznych we wszystkich typach nowotworów. Efekt ten był najbardziej dostrzegalny w komórkach płuc, ale został również zauważony w jamie ustnej, w której każda komórka miała około 23 mutacje rocznie. Dodatkowe mutacje zaobserwowano w pęcherzu moczowym oraz wątrobie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj