Palenie papierosów przez młodzież prowadzi do rozwoju osteoporozy

Kategorie: 

http://www.sxc.hu

Depresja, stres i palenie papierosów ma negatywny wpływ na budowę masy kostnej u osób w młodym wieku i przyczynia się do rozwoju u nich osteoporozy, a także zwiększa ryzyko złamań kości u kobiet po menopauzie - tak stwierdzili pracownicy szpitala Cincinnati Children, College of Medicine na Uniwersytecie w Cincinnati i Uniwersytetu Pensylwanii.

 

 Z przeprowadzonych badań wynika, że palenie ma negatywny wpływ zwłaszcza na gęstość kości bioder i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. U kobiet nałogowo palących papierosy ryzyko złamania kości jest o 31% wyższe, niż u osób niepalących.


W badaniu wzięło udział 262 zdrowych kobiet w wieku 11-19 lat, które podzielono na 4 grupy ze względu na wiek. W czasie eksperymentu badano gęstość mineralną kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i w kości udowej.


Warto wspomnieć, że do około 15-17 roku życia u dziewcząt i 17-19 lat u chłopców, powstaje około 95% maksymalnej masy kostnej. Dlatego należy mieć świadomość, iż wszystkie negatywne czynniki wpływające na budowę kości w tym okresie, mogą mieć konsekwencje w późnej starości.


Nie należy się więc dziwić, że wyniki badań amerykańskich naukowców jednoznacznie pokazały, że intensywne palenie tytoniu wyraźnie wpływa na zmniejszenie gęstości kości u dziewczynek. Okazało się też, co jest dobrą wiadomością dla niektórych osób, że picie alkoholu i stres nie ma żadnego wpływu na BDM.

 


Badania przeprowadzone przez naukowców opublikowano w Journal of Adolescent Health.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj