Palenie powoduje jeden na dziesięć zgonów na świecie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Palenie powoduje jeden na dziesięć zgonów na świecie, do takich wniosków doszli naukowcy z czterech państw – Chin, Indii, Stanów Zjednoczonych oraz Rosji. Pomimo dziesięcioleci polityki kontroli tytoniu oraz wzrostu liczby ludności, odnotowano zwiększoną liczbę palaczy.

 

Naukowcy stwierdzili, że niepokojący wynik może nadal wzrosnąć, ze względu na firmy tytoniowe agresywnie ukierunkowane na nowe rynki, szczególnie w krajach rozwijających się. Pomimo ponad półwiecznych, jednoznacznych dowodów na szkodliwy wpływ tytoniu na zdrowie, jedna na cztery osoby jest codziennym palaczem.Palenie pozostaje drugim największym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci i niepełnosprawności. Stwierdzono, że prawie miliard ludzi paliło na świecie codziennie w 2015 roku, jeden na czterech mężczyzn i jedna na dwadzieścia kobiet.

 

Liczba zgonów związanych z paleniem tytoniu to ponad 6,4 miliona w 2015 roku. Badania wykazały, że niektórym krajom udało się zmniejszyć liczbę palaczy, głównie dzięki wyższym podatkom, ostrzeżeniom na opakowaniach oraz programom edukacyjnym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj