Palenie prowadzi do zwiększonej wrażliwości na ból

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jeśli z jakiegoś powodu nadal nie rzuciłeś palenia, czas zrealizować swój plan. Ostatnie wyniki badań, według których byli i obecni palacze są bardziej wrażliwi na ból fizyczny niż ci, którzy nie padli ofiarą tego śmiertelnego nawyku. Według BBC News badacze z University College London poprosili ponad 220 tysięcy osób o ocenę poziomu dyskomfortu, jaki ci odczuwają codziennie. Zgodnie z wynikami, ci, którzy palą lub palili w przeszłości, uzyskali średnio dwa punkty więcej niż ci, którzy nigdy nie palili.

Palacze są podatni na stres i inne niebezpieczne choroby. W jaki sposób papierosy są powiązane z bólem? Według głównej autorki badania, Olgi Persky, kluczowym wnioskiem z przeprowadzonego badania jest to, że ludzie, którzy pozbyli się tego uzależnienia, wciąż doświadczają zwiększonej wrażliwości na ból. Niemniej jednak przyczyny, dla których tak się dzieje, pozostają nieznane. Naukowcy sugerują, że być może chemikalia zawarte w papierosach mogą spowodować trwałe uszkodzenie tkanek, co powoduje ból. W przeszłości wiele badań wykazało związek między paleniem przez nastolatków a bólem pleców, a także paleniem i przewlekłym bólem już w wieku dorosłym.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2018 r. było co najmniej miliard palaczy na 7,5 miliarda ludzi na Ziemi. Jednocześnie palenie zabija życie połowy osób palących tytoń. Z powodu uzależnienia od tytoniu na całym świecie umiera co najmniej 7 milionów palaczy, a także 1,5 miliona byłych palaczy. Wśród chorób związanych z używaniem tytoniu dominują choroby sercowo - naczyniowe i oddechowe, w tym rak płuc.

 

Ponadto ostatnio dużo mówi się o zagrożeniach związanych z papierosami elektronicznymi, które spowodowały tajemniczą chorobę płuc wśród nastolatków i młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych. Elektroniczne papierosy nie są dobrą alternatywą dla palenia, a tradycyjne papierosy są potencjalnie bardziej niebezpieczne.

 

Naukowcy wypytali badanych o poziom dyskomfortu, którego ci doświadczają codziennie, aby zrozumieć wpływ papierosów na ból. Wyniki opublikowane w magazynie Addictive Behaviors pokazują, że obecni i byli palacze czują się bardziej niekomfortowo niż ci, którzy nigdy nie palili. Naukowcy z zaskoczeniem stwierdzili, że najbardziej ucierpiała najmłodsza grupa wiekowa od 16 do 34 lat. Inną teorią, dlaczego tak się dzieje, są zmiany hormonalne spowodowane chemikaliami zawartymi w papierosach. Jednak eksperci nie wykluczają, że palacze są ogólnie bardziej wrażliwi na ból i dyskomfort z powodu neurotycznych cech osobowości.

 

Tak czy inaczej, ten zły nawyk jest związany nie tylko z rakiem płuc, ale także z rakiem żołądka, pęcherza i trzustki. Zatem zwiększona wrażliwość na ból jest prawie niczym w porównaniu z chorobą sercowo-naczyniową, zapaleniem płuc, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, impotencją i bezpłodnością.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj