Palisz papierosy? Powinieneś częściej sięgać po herbatę!

Kategorie: 

www.sxc.hu

15 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Herbaty. W przeddzień tego "święta" grupa szwedzkich naukowców poinformowała o odkryciu kolejnych przydatnych właściwości tego napoju. Naukowcy z Instytutu Karolinska po przeprowadzeniu badań i po długich analizach wyników stwierdzili, że herbata zmniejsza szkodliwe działanie nikotyny na organizm człowieka, dlatego w interesie palaczy jest maksymalne zwiększenie udziału tego napoju w codziennej diecie.


Badania, które posłużyły naukowcom do wyciągnięcia takiego wniosku, trwały 13 lat i wzięło w nich udział 26.000 wolontariuszy - palaczy. Obserwując uczestników badania naukowcy stwierdzili, że u ludzi, którzy regularnie pili herbatę, znacznie mniejsze było ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca - schorzeń charakterystycznych dla osób palących. Dodatkowo herbata zmniejszała częstość występowania zaburzeń rytmu serca, które są często związane z paleniem.

 

Z wyników opublikowanych w raporcie z badania wynika, że palacze, którzy pili duże ilosci herbaty - ponad 8 filiżanek dziennie, byli aż o jedną czwartą mniej podatni na wystąpienie zaburzeń rytmu serca i udar mózgu! Wśród innych przydatnych cech herbaty naukowcy podkreślili również antyoksydacyjne właściwości napoju, które pozwalają w sposób dodatkowy przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi nikotyny.

 

Warto dodać, że - zdaniem naukowców - podobny wpływ na palaczy ma również kawa. Dzięki zawartości specjalnych składników roślinnych, blokuje ona rozwój procesów zapalnych spowodowanych używaniem nikotyny. Obniżenie ryzyka wystąpienia chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest w przypadku picia kawy nieco niższa - tylko 21%, świadczy to jednak o tym, że picie kawy i palenie papierosów, które wcześniej były uważane za jedną z najbardziej szkodliwych kombinacji - jest w istocie pożyteczne dla zdrowia. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Robaczkowa

Nie jestem jakoś przekonana o

Nie jestem jakoś przekonana o tym, że takie bardzo częste picie herbaty jest zdrowe. Herbata zawiera bardzo dużo fluoru.

0
0

Skomentuj