Pandorawirus - odkrycie naukowe czy ukryte zagrożenie z kosmosu

Kategorie: 

www.123rf.com

 

Świat naukowy stanął być może na skraju kolejnego przełomu naukowego. Pandorawirus, który przypadkowo odkryto u wybrzeży Australii, zaszokował naukowców swoim gigantycznym rozmiarem i zmusił do dyskusji całą społeczność naukową. Wirus ten jest tak niezwykły, że naukowcy uważają, że może on mieć pozaziemskie pochodzenie!

Pandorę uważa się obecnie za największy odkryty do tej pory wirus na świecie. Choć wydaje się to niewiarygodne, ten organizm jest widoczny nawet pod konwencjonalnym mikroskopem. Wirus Pandora jest dziesięć razy większy od wszystkich obecnie znanych wirusów, a wielkością przypomina komórki bakteryjne. Badacze twierdzą, że aż 93% genów wirusa nie było wcześniej znane nauce. Wszystko to - według naukowców może świadczyć o pozaziemskim pochodzeniu wirusa.


Okazało się, że wirus dość powszechnie występuje w przyrodzie. Do organizmu gospodarza megawirus dostaje się za pomocą absorpcji jego komórek DNA i białek. Po zniszczeniu jądra komórki, wirus się namnaża w ogromnych ilościach, wykorzystując w celu powielania własnych genów aparat kopiujący, zawarty w komórce. Następnie cały proces powtarza się wielokrotnie. Naukowcy są zdania, że dokładna analiza megawirusa będzie stanowić ogromny krok naprzód dla biologii.


Naukowcy uważają, że w chwili obecnej wirus Pandora nie stwarza żadnego zagrożenia dla ludzi. Jednak organizm ten jest nadal słabo znany. Konieczna jest dalsza obserwacja wirusa i ocena jego rozwoju w dłuższym okresie czasu, aby ostatecznie potwierdzić lub wyeliminować pozaziemskie pochodzenie tego dziwnego organizmu oraz stopień zagrożenia przez niego mieszkańców Ziemi.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj