Papryczka chili receptą na długie i zdrowe życie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Aby zapewnić sobie zdrowie i wydłużyć życie, należy spożywać papryczki chili. Niezwykłe właściwości zdrowotne tej rośliny zostały potwierdzone wielokrotnie - jest idealna dla osób cierpiących na nadwagę a dzięki kapsaicynie, chroni przed chorobą nowotworową. Najnowsze wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE wskazują, że papryczka chili wiąże się także ze spadkiem śmiertelności całkowitej o 13%. Dotyczy to zgonów, spowodowanych udarem i chorobami serca.

 

Profesor medycyny Benjamin Littenberg, wraz ze swoim studentem Mustafą Chopan, skorzystali z danych, dotyczących ponad 16 tysięcy Amerykanów. Poddali ich dokładnej analizie - sprawdzili kto lubi spożywać papryki chili i w jakich ilościach, jakie te osoby mają nawyki, czy palą, piją alkohol, czy są wegetarianami itp. Ich dane zostały porównane do grupy ludzi, którzy wcale nie spożywali ostrej papryki. Obserwacje prowadzono średnio przez 18 lat. Brano również pod uwagę zgony uczestników i ich przyczynę.

 

Badacze zauważyli, że osoby, które chętnie spożywały ostrą paprykę, faktycznie żyły dłużej. Zaznaczono, że mechanizmy nie są jeszcze dobrze znane, ale za spadkiem śmiertelności może stać kapsaicyna, która odgrywa ważną rolę w mechanizmach komórkowych i molekularnych, które zapobiegają otyłości i modulują wieńcowy przepływ krwi.

 

Jak widzimy, wyniki testów są obiecujące. Należy jednak uważać z ilością spożywanych papryczek, gdyż ich nadmiar nie służy naszemu zdrowiu. Warto również dodać, że dotychczas przeprowadzono tylko jedno takie badanie, które zajmowało się związkiem między spożywaniem ostrej papryki a spadkiem śmiertelności. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj