Paracetamol zwiększa ryzyko zachorowania dziecka na ADHD

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Paracetamol jest bardzo popularnym, często stosowanym lekiem. Najnowsze wyniki badania, opublikowane w JAMA Pediatrics dowodzą jednak, że stosowanie acetaminofenu - aktywnego składnika leku, może przyczynić się do rozwoju choroby ADHD wśród dzieci.

Badaniem wpływu stosowania acetaminofenu na rozwój choroby ADHD zajęli się uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, którzy monitorowali statystyki zdrowotne, otrzymywane przez Duńską Narodową Kohortę Urodzeniową. W sumie przeanalizowano dane dotyczące ponad 64 tysięcy matek oraz ich dzieci, począwszy od ciąży, aż do okresu dojrzewania.

 

Uczeni odkryli, że przyjmowanie przez dłuższy czas w trakcie ciąży acetaminofenu, zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka, u którego w przyszłości zostanie zdiagnozowany zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz zaburzenia hiperkinetyczne (KHD). 

 

Według badaczy, acetaminofen przyczynia się do wzrostu ryzyka o 13-37%, że u dziecka zostanie zdiagnozowana w przyszłości choroba KHD; że będzie leczone lekami stosowanymi w chorobie ADHD lub dziecko będzie posiadać zaburzenia przypominające objawy ADHD w wieku 7 lat.

 

Co więcej, ryzyko to zostało podwyższone o co najmniej 50% w przypadku matek, które stosowały leki przeciwbólowe przez ponad 20 tygodni ciąży. Jeśli przyszłe badania będą potwierdzać powyższe wyniki, to prawdopodobnie zostanie wydane specjalne ostrzeżenie dla matek w ciąży, aby nie stosowały acetaminofenu przez dłuższy okres czasu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj