Pasty zmniejszające wrażliwość zębów są nieskuteczne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zarówno mechaniczne ścieranie, jak i substancje zawarte w jedzeniu, które spożywamy, stopniowo zużywają szkliwo na naszych zębach. Starte szkliwo odsłania wrażliwą zębinę, co może prowadzić do odczuwania bólu w zetknięciu z wysoką lub niską temperaturą, a także podczas spożywania niektórych pokarmów. Obecnie można kupić wiele produktów, które mają zmniejszać nadwrażliwość zębów, jednak jak dowodzą najnowsze badania, specyfiki te wcale nie są skuteczne.

 

Według badań zamieszczonych w Scientific Reports, znieczulające pasty do zębów powodują prędzej większą utratę szkliwa, niż jakąkolwiek ulgę. Odkrycie to pokrywa się z poprzednimi badaniami, które wykazały, że żadna z dostępnych na rynku past nie chroni powierzchni naszych zębów, choć większość z nich niszczy bakterie odpowiedzialne za próchnicę.

 

Zespół brazylijskich i szwajcarskich naukowców prowadził badania na 150 próbkach szkliwa zdrowych przedtrzonowców. Każdą próbkę poddawano 5-dniowemu ścieraniu: moczono ją przez 3 minuty w kwasie cytrynowym o pH 3,6, a następnie spłukiwano wodą i suszono na powietrzu. Następnie próbki szczotkowano przez 25 sekund jedną z 8 najpopularniejszych past do zębów wrażliwych.

 

Podczas eksperymentu wszystkie zęby wykazywały postępującą utratę szkliwa. Wśród past znieczulających najłagodniejsze szkody wywołała marka Sensodyne, a największe Blend-a-Med. Natomiast wśród past chroniących szkliwo najlepiej sprawdziła się marka Elmex.

Analiza poszczególnych składników past wykazała, że zawartość w paście cyny oraz wyższe stężenie wapnia i fosforanów może zmniejszać ścieranie się szkliwa, jednak naukowcy zwracają uwagę na to, że różnice między poszczególnymi pastami były niewielkie.

 

Zważywszy na to, że żadna z testowanych past do zębów nie została uznana za zdolną do zapobiegania erozji szkliwa, specjaliści zalecają, aby osoby o wrażliwych zębach przede wszystkim ograniczyły spożywanie kwaśnych pokarmów i napojów, a zęby szczotkowały bardzo delikatnie, ponieważ sama pasta nie rozwiąże ich problemu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj