Perfumy i ciąża. Jak radzić sobie z nadwrażliwością na zapachy w ciąży?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Niektóre kobiety w ciąży skarżą się wrażliwy zmysł powonienia. Zapachy żywności, kosmetyków i perfum działają na nie drażniącą i wywołują mdłości. Jeśli jesteś jedną z tych kobiet, nie przejmuj się – to w zupełności naturalne. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z nadwrażliwością na zapachy w ciąży.

 

Dlaczego zapachy drażnią?

To oczywiście „wina” i jednocześnie „zasługa” hormonów. Informują one przyszłą mamę, że powinna wystrzegać się pewnych substancji, które są potencjalnym zagrożeniem dla dziecka w brzuchy. Hormony zwiększają więc wrażliwość węchu. Dotyczy to szczególnie pierwszego trymestru ciąży. W późniejszych etapach ciąży zmysł powonienia może, lecz nie musi wrócić do „normalności”.

Czy u wszystkich kobiet występuje nadwrażliwość na zapachy w ciąży?

U jednych kobiet nawet „neutralne” zapachy, np. aromat chleba, będą wywoływały mdłości. Choć najwięcej przyszłych mam skarży się na zapach kosmetyków, środków chemicznych i właśnie perfum w ciąży. Inne odkryją zamiłowanie do ciężkich i orientalnych perfum – to też w zupełności naturalne, bo w ciąży zmieniają się niektóre upodobania. Panie, u których nic się nie zmieniło w kwestii powonienia czy kulinarnego gustu, też nie powinny się martwić. Każda kobieta w ciąży może reagować inaczej na perfumy i inne zapachy.

Czy w ciąży można stosować perfumy?

Jeśli zapach jest dla Ciebie drażniący, unikaj go. Jeśli go lubisz, stosuj w niewielkich ilościach. Zamiast mocnych wód perfumowanych wybieraj delikatniejsze wody toaletowe, które mają w składzie mniej alkoholu. Dobrym wyjściem może być stosowanie perfum organicznych, które zawierają tylko naturalne olejki. Istnieją też perfumy Bvlgari dla karmiących mam, które będą też odpowiednie dla kobiet w ciąży. Więcej o zaleceniach znajdziesz tutaj: Czy można stosować perfumy w ciąży? Przeczytasz tam o stanowisko lekarzy na temat używania perfum w ciąży – sprawdź!

Jak radzić sobie z nadwrażliwością węchową?

W ciąży szybko przekonasz się, które zapachy są dla Ciebie nieprzyjemne. Sama ocenisz, czy możesz stosować perfumy czy lepiej na ten czas porzucić pomysł perfumowania się i używać tylko delikatne antyperspiranty. Staraj się otaczać zapachami, które są dla Ciebie przyjemne. Niektóre zapachy mogą osłabiać mdłości. Zalicza się do nich aromat cytryny, imbiru i cynamonu. Pomocny w łagodzeniu mdłości może okazać się też zapach mięty pieprzowej. Unikaj natomiast ostrych zapachów i orientalnych perfum. Jeśli masz długie włosy, związuj je, aby nie chłonęły zapachów otoczenia. Jeśli drażni Cię zapach z otwartej lodówki, nasyp na spodeczek niewielką ilość sody oczyszczonej, która pochłonie nieprzyjemne wonie.

Podsumowanie – perfumy w ciąży

Jeśli Twoje receptory węchu w ciąży są bardziej wyczulone niż zwykle, unikaj drażniących zapachów – bez względu na ich źródło, aby nie potęgować bólów głowy i mdłości. Jeśli nie ma przeciwwskazań, możesz skropić się niewielką ilością swojej ulubionej wody toaletowej lub zastosować łagodny dezodorant. Bezpiecznym wyjściem mogą się też okazać pachnące organiczne olejki. Możesz też sięgnąć po perfumy dla mam i kobiet w ciąży lub dzieci, które są w pełni bezpieczne, bo nie zawierają alkoholu i syntetycznych składników.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj