Pestycydy mogą być przyczyną rozwoju endometriozy

Kategorie: 

www.sxc.hu

Szacuje się, że obecnie na endometriozę cierpi około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Okazuje się, że pestycydy chloroorganiczne znacznie podwyższają ryzyko wystąpienia tej choroby. Jak podaje Medical News Today - do takiego wniosku doszli pracownicy Centrum Badań nad Rakiem im. Freda Hutchinsona. 

 

Endometrioza występuje, gdy komórki endometrium (błony śluzowej macicy) narastają w miejscach, w których nie powinny być. W efekcie wywołuje to miejscowe stany zapalne i ból oraz może być przyczyną bezpłodności. Ponieważ endometrioza powiązana jest z poziomem estrogenów, naukowcy postanowili zwrócić uwagę na elementy środowiska, które mają właściwości podobne do estrogenów.

 

Naukowcy, szukając związku pomiędzy tymi chemikaliami a endometriozą przebadali 248 kobiet, u których krótko przed badaniem zdiagnozowano endometriozę oraz 538 zdrowych kobiet (grupa kontrolna). Wniosek był jeden: u kobiet, które były bardziej narażone na kontakt z pestycydami, ryzyko zachorowania na endometriozę było o 30-70% większe. Badania laboratoryjne pobranych tkanek wykazały, że pestycydy mają właściwości zbliżone do estrogenów i niekorzystnie wpływają na układ rozrodczy kobiet (upośledzają funkcjonowanie macicy, jajników i wpływają na gospodarkę hormonalną).

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj