Pestycydy mogą powodować kłopoty z wagą u noworodków

Kategorie: 

Źródło: babble.com

Pod wpływem pestycydów, które są zwykle stosowane w uprawach, zmniejsza się wiek ciążowy, a dzieci rodzą się z wagą poniżej normy. Do takiej konkluzji doszli eksperci ze Szpitala Dziecięcego w Vancouver.

 

Głównym problemem są organiczne związki fosforowe, które są używane do zwalczania szkodników i chorób roślin, pasożytów zwierząt domowych, owadów i roztoczy oraz chwastów. Stosowany powszechnie typ pestycydów działa na układ nerwowy owadów poprzez przerwanie transmisji impulsów nerwowych.  W końcu, owady stają się nieruchome i umierają.  Początkowo substancje te zostały opracowane, jako neurotoksyczne trucizny, które być używany w czasie II wojny światowej. Oznacza to znaczy, że są w stanie zniszczyć również układ nerwowy człowieka.

 

Kanadyjscy specjaliści zbadali ponad 300 kobiet w ciąży. W badaniu uczestniczyli ludzie rasy białej i czarnej żyjących w miastach, przedmieściach i obszarach wiejskich.  Dwukrotnie w ciągu badanych ciąży kobiety oddawały mocz w celu przeprowadzenia analizy metabolitów fosforoorganicznych (przetworzonych produktów związków fosforoorganicznych).  Wzięto również pod uwagę czynniki, które mogą wpływać na przebieg ciąży i zdrowie płodu, takie jak palenie tytoniu, rasa, ubóstwo czy depresja matki.

 

Okazało się, że kobiety, które były narażone na działanie wielu związków fosforoorganicznych, rodziły dzieci przy urodzeniu lżejsze o 150 gramów od tych, które prawie nie miały kontaktu z pestycydami. Ponadto pierwsza grupa ciąży trwała średnio trzy do czterech dni krócej.

 

Naukowcy uważają, że nawet 150 gram redukcji masy ciała podczas porodu może być powodem do niepokoju.  Jeśli mówimy o pojedynczym dziecku, to nie jest to przeważnie wielki problem, jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę ludność, jako całość, okazuje się, że pestycydy mogą znacząco zwiększyć liczbę dzieci z niska masą urodzeniowa oraz wpłynąć na to, że poród przedwczesny stają się coraz częstszy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj