Picie alkoholu może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza jeśli ma się „słabą głowę”

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania na komórkach macierzystych ujawniły dodatkowe informacje dotyczące zależności między spożywaniem alkoholu a ryzykiem wystąpienia raka. Na podstawie wyników badań dowiadujemy się na przykład tego, że spożywanie alkoholu może skutkować zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, piersi, wątroby oraz jelit.

 

Naukowcy z Laboratorium Biologii Molekularnej w Cambridge postanowili przyjrzeć się dokładniej powiązaniu spożycia alkoholu z wyższym ryzykiem zachorowania na nowotwory. Badania dostały specjalne dofinansowanie i zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature.

 

Zespół badawczy karmił myszy rozcieńczonym etanolem, a następnie dokładnie kontrolował ich DNA, aby wychwycić wszelkie uszkodzenia spowodowane przez aldehyd octowy – substancję chemiczną, która stanowi produkt uboczny konsumpcji alkoholu. Szczególną uwagę skupiono na komórkach macierzystych myszy, ponieważ wiadomo, że wadliwe komórki macierzyste powodują raka. 

Komórki macierzyste znajdujące się we krwi lub w szpiku kostnym są niedojrzałe i mogą rozwinąć się do dowolnego rodzaju krwinek – białych krwinek, płytek krwi i czerwonych krwinek. Okazuje się, że aldehyd octowy może mieć poważny, destrukcyjny wpływ na ten proces. Często objawia się to trwałą zmianą sekwencji DNA w poszczególnych komórkach macierzystych.

 

Oczywiście nie wszystkie nowotwory powstają w wyniku uszkodzenia DNA w komórkach macierzystych, także nie wszystkie uszkodzenia powstają z konkretnej przyczyny, jednak oczywistym staje się fakt, że picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia tego typu błędów. 

Oprócz nowych spostrzeżeń na temat uszkodzeń jakie etanol wywołuje w naszym organizmie, naukowcy odkryli także nowe informacje na temat mechanizmów obronnych stosowanych przez nasze ciało względem alkoholu. Są to przede wszystkim enzymy zwane dehydrogenazami aldehydowymi (ALDH).

 

Okazuje się, że liczba tych enzymów może różnić się znacznie pomiędzy poszczególnymi ludźmi. Co więcej, osoby z mniejszą liczbą ALDH nie tylko czują się gorzej po spożyciu alkoholu, ale także są bardziej narażone na rakotwórcze mutacje w swoich komórkach. Można więc wnioskować, że osoby cierpiące na silniejsze skutki uboczne spożycia alkoholu mogą być narażone na zachorowanie na raka. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika orka

Może wreszcie trzeba przestać

Może wreszcie trzeba przestać poić niemowlęta i większe dzieci wódką bo coraz więcej z nich choruje na raka. (P) Naukowcy pracujący na zlecenia karteli już dawno przestali służyć ludziom, ich badania idą w parze z nowymi chorobami tzw. cywilizacyjnymi, czyli najpierw trzeba stworzyć chorobę a potem na niego lekarstwo i wszyscy są zadowoleni, oprócz pacjentów, którzy nigdy nie będa szukać winnego w innej części kraju, w innym państwie czy na innym kontynencie. Od dawna jedna rasa niszczyła inne rasy by dominować nad nimi, by mieć niewolników i czerpać z nich korzyści, dziś jest tak samo tylko kije do bicia się zmieniły.

0
0

Skomentuj