Pięć zasad, które pomogą zapobiec zachorowaniu na raka

Kategorie: 

www.123rf.com

Obserwując nasze otoczenie można uznać, że mamy do czynienia z epidemią chorób nowotworowych. Bez wątpienia jest to jedna z chorób cywilizacyjnych, za którą główną winę ponosi zanieczyszczenie środowiska naturalnego, żywności, wody pitnej, ale i czynniki genetyczne. Okazuje sie jednak, że nie jesteśmy całkowicie bezbronni w obliczu ryzyka zachorowania na raka. Amerykańscy naukowcy, w internetowym wydaniu czasopisma Nutrition and Cancer, opublikowali wyniki badań z których wynika, że odpowiedni styl życia i zbilansowana dieta mogą nie tylko znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju raka, ale i pomóc kontrolować rozwój już istniejącej choroby.

 

 

 

Naukowcy z Centrum Onkologii Uniwersytetu w Kaliforni przeprowadzili badania w oparciu o zalecenia WCRF (World Cancer Research Fund - Światowej Fundacji Badań nad Rakiem). Zajęli się w nich zbadaniem zależności pomiędzy ryzykiem zachorowania na raka, a prowadzonym stylem życia. Badania prowadzono w Onkologicznym Centrum leczenia raka prostaty. Testom poddano 2212 mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat, u których ostatnio zdiagnozowano raka. Okazało się, że u mężczyzn, którzy stosowali się do co najmniej czterech wytycznych WCRF, ryzyko rozwinięcia się choroby było o 38% mniejsze, niż u pozostałych panów. Wnioski te wyciągnięto po analizie stanu zdrowia mężczyzn, u których występowały genetyczne predyspozycje do zachorowania na raka prostaty.


Pięć najważniejszych zaleceń WCRF dotyczących profilaktyki raka:

1) Należy uważać na swoją masę ciała.

Badania wykazały, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko rozwinięcia się raka jelita grubego i raka piersi. Do zachowania odpowiedniej masy ciała niezbędne jest utrzymywanie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej.

2) Co najmniej trzydzieści minut dziennie należy poświęcić na aktywność fizyczną.

Ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i nie ma tu znaczenia rodzaj aktywności fizycznej - im więcej wysiłku fizycznego, tym lepiej. Może się okazać, że niezbędne jest dostosowanie harmonogramu dnia, aby wygospodarować nieco czasu na ćwiczenia fizyczne.

3) Ograniczyć spożywanie żywności wysokoenergetycznej (żywności o wysokiej zawartości tłuszczu i/lub cukru, żywności z małą zawartością błonnika) oraz unikać słodkich napojów.

Spożywanie tych produktów prowadzi do otyłości, co z kolei może prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych. Do najbardziej niebezpiecznej żywności zalicza się hamburgery, smażone kurczaki, pizzę, inne fast foody, batoniki i ciasteczka. Pokamy te mogą zawierać wiele szkodliwych substancji, a zbyt częste ich spożywanie może bardzo negatywnie wpływać na zdrowie. Słodzone, gazowane i niegazowane soki i napoje również negatywnie wpływają na wagę człowieka. Słodkie napoje najlepiej zastąpić niegazowaną wodą, herbatą lub kawą.

Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie wysokokaloryczne pokarmy szkodzą zdrowiu. Orzechy, nasiona i oleje roślinne mają wysoką wartość energetyczną, a przy tym są niezbędnymi składnikami zdrowej diety i nie wpływają na wagę. Średnia wartość energetyczna pokarmu nie powinna przekraczać 125 kcal na 100 gramów.


4) Niezbędne jest również ograniczenie spożywania czerwonego mięsa (np. wołowiny, wieprzowiny lub jagnięciny) i przetworów mięsnych.

Wielokrotnie udowodniono, że czerwone i przetworzone mięso może być przyczyną zachorowania na raka jelita grubego, choroby serca i cukrzycę. Najlepiej ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa do 0,5kg tygodniowo. Przetworów mięsnych należy unikać, ponieważ każda ich ilość szkodzi organizmowi. Uważać należy zwłaszcza na ilość spożytego boczku, szynki, salami, peklowanej wołowiny i kiełbasy.


5) Należy również zmniejszyć spożycie produktów z dużą ilością soli.

Sól może być odpowiedzialna za zachorowania na raka żołądka i choroby autoimmunologiczne. Do codziennego przyprawiania potraw najlepiej używać mieszanek ziołowych lub przypraw. Warto pamiętać, że spora ilość codziennie spożywanych produktów, w tym pieczywo, czy płatki śniadaniowe mogą zawierać znaczne ilości soli.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj