Pierwsza na świecie kobieta wyleczona z HIV

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Amerykańska pacjentka cierpiąca na białaczkę jest pierwszą w historii kobietą wyleczoną z HIV po otrzymaniu przeszczepu komórek macierzystych od dawcy, który był naturalnie odporny na wirusa. Kobieta jest jednocześnie trzecią osobą na świecie, wyleczoną z HIV.

 

U pacjentki w 2017 r. wykryto ostrą białaczkę szpikową. W ramach terapii przeszła przez zabieg przeszczepu krwi pępowinowej. Jak się okazało, krew dawcy zawierała mutację, która czyniła go odpornym na HIV. W ten sposób układ odpornościowy wyeliminował wirusa z organizmu, a kobieta żyje bez HIV od 14 miesięcy i nie musi zażywać leków antyretrowirusowych.

Dwa poprzednie przypadki wyleczenia z HIV dotyczyły mężczyzn - pacjenta z Berlina oraz pacjenta z Londynu, u których zdiagnozowano raka. Pacjenci mieli przeszczep szpiku kostnego od dawców, których komórki potrafią blokować infekcję HIV.

 

Według naukowców łatwiej jest pozyskać komórki macierzyste krwi pępowinowej niż komórki pochodzące ze szpiku kostnego, gdyż łatwiej je dopasować do biorcy. Metoda przeszczepu zastosowana w przypadku kobiety może okazać się nieskuteczna dla większości ludzi żyjących z HIV, ale sam przypadek potwierdza, że opracowanie leku na HIV jest możliwe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj