Pierwsza pomoc dla cierpiących na "syndrom drugiego dnia"

Kategorie: 

pl.123rf.com

Po udanej, całonocnej imprezie bardzo często musimy zmagać się z niepożądanym efektem, jakim jest złe samopoczucie, występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, potocznie zwane kacem. Co zrobić, gdy się przedobrzyło poprzedniego wieczoru? Warto wtedy wypróbować kilku podanych poniżej sposobów na pozbycie się kaca.

 Zjedz owoc - w niektórych badaniach dowodzą, że wypicie soku owocowego lub zjedzenie owoców daje pewną ulgę w objawach kaca. Według National Institutes of Health, owoce i soki owocowe zawierają cukier o nazwie fruktoza, która może pomóc ciału szybciej oczyścić się z alkoholu. Owoce i warzywa (zwłaszcza pomidory) zawierają również minerały, takie jak potas, które są ważne w przywróceniu równowagi elektrolitowej i uzupełnieniu deficytu płynów w organizmie człowieka.


Warto też swoja dietę urozmaicić o produkty bogate w węglowodany. Zjedzenie tostów, czy krakersów może przeciwdziałać nudnościom i niskiemu poziomowi cukru we krwi (objawami są bóle głowy, zmęczenie, zimne poty) spowodowanych długim okresem picia i jednocześnie spożywania małej ilości jedzenia.


Picie alkoholu powoduje, że ciało traci dużo wody, zwłaszcza jeśli w efekcie zatrucia alkoholowego pojawiły się wymioty. Intensywne nawadnianie - wodą lub specjalnymi napojami dla sportowców, bogatymi w elektrolity (m.in. sód i potas) mogą pomóc poczuć się lepiej.


Zjedzenie talerza rosołu (stary sposób naszych mam, aby poczuć się lepiej) jest rownie niezawodne. Sól i potas w zawarty w bulionie mże zastąpić utracone elektrolity i złagodzić niektóre objawy odwodnienia: ból głowy, osłabienie, zawroty głowy. Gdy to zawiedzie, zawsze warto napić się kawy lub herbaty. Kofeina zawarta w napoju także może pomóc złagodzić efekty nadmiernego spożycia alkoholu.


Wiele naukowych badań poświęcono przeciwdziałaniu skutkom kaca, równie wiele jest "domowych" sposobów na poradzenie sobie z przykrymi dolegliwościami. Najlepszym, jak dotychczas jest jednak zachowanie ostrożności w spożywaniu napojów alkoholowych, bo udana impreza to niekoniecznie taka, której się nie pamięta...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Nowak

Bardzo dobry artykuł.

Bardzo dobry artykuł. Osobiście jestem ostatnio zachwycony działaniem alcovitu – różnica w samopoczuciu jest naprawdę ogromna..

0
0

Skomentuj