Pierwsza pomoc podczas udaru – co robić?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Szybka interwencja podczas udaru może zwiększyć szanse przeżycia osoby, a także zmniejszyć ryzyko długotrwałej niepełnosprawności. Udar mózgu występuje, gdy dopływ krwi do mózgu jest zablokowany lub ograniczony. Jeśli jest się świadkiem czyjegoś udaru, konieczne jest szybkie działanie – należy przede wszystkim wezwać pogotowie.

 

Będąc świadkiem udaru należy zachować spokój. Trzeba upewnić się, że otoczenie jest bezpieczne dla poszkodowanego i nie stwarza żadnego bezpośredniego zagrożenia, takiego jak np. nadjeżdżające pojazdy. Należy spróbować porozmawiać z chorym, na przykład zapytać o jego imię. Jeśli osoba nie jest w stanie mówić, należy poprosić o ściśnięcie dłoni w odpowiedzi na pytania. Jeśli nie ma żadnej reakcji, najprawdopodobniej człowiek jest nieprzytomny.

 

Jednak jeśli osoba jest świadoma, należy delikatnie umieścić ją w wygodnej pozycji. Powinna leżeć na boku z ramionami lekko uniesionymi, podpartymi poduszką lub odzieżą. Należy poluzować wszystkie ciasne ubrania, na przykład chusty. Jeśli jest zimno, trzeba zadbać o utrzymanie ciepła poszkodowanego – użyć koca lub na przykład płaszcza.

 

Konieczne jest sprawdzenie drożności dróg oddechowych, czy w jamie ustnej nie znajdują się żadne przedmioty lub substancje, które mogą utrudnić oddychanie. W oczekiwaniu na pogotowie nie powinno podawać się poszkodowanemu żadnej żywności ani płynów. Ważne jest, aby dostarczyć personelowi ratowniczemu jak najwięcej informacji, na przykład kiedy rozpoczęły się objawy i jak zmieniał się stan pacjenta. 

Jeśli człowiek nie daje żadnych oznak życia, należy upewnić się, czy jego klatka piersiowa się porusza, czy słychać jego oddech. Jeśli nie ma żadnych oznak oddychania, konieczne jest przystąpienie do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

 

Objawami udaru mózgu są paraliż jednej strony twarzy, niezdolność do podniesienia obu ramion, trudności z mówieniem oraz z połykaniem, nudności, utrata kontroli nad jelitami lub pęcherzem moczowym, niewyjaśniony upadek lub utrata równowagi, nagły ból głowy, utrata przytomności oraz zawroty głowy. Objawy te mogą także świadczyć o nadchodzącym udarze. 

Czynnikami ryzyka udaru mózgu są wysokie ciśnienie krwi, wysoki cholesterol, udary występujące w rodzinie, cukrzyca, choroby serca oraz palenie papierosów. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem.

 

W szpitalu lekarze zbadają poszkodowanego, mogą przeprowadzić takie testy, np. obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografię komputerową, w celu potwierdzenia diagnozy. Późniejsze leczenie opiera się na zażywaniu leków, a także na fizykoterapii, terapii mowy, zmianie stylu życia, operacji. Jeśli udar mózgu wystąpił w ciągu ostatnich godzin, lekarze mogą podawać określone leki w celu zwalczenia zakrzepów i zmniejszyć tym samym ryzyko długotrwałych efektów zdarzenia.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj