Pierwsza szczepionka przeciw malarii otrzymała pozytywną opinię Europejskiej Agencji Medycyny

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Pierwsza najbardziej zaawansowana na świecie szczepionka przeciwko malarii, Mosquirix, zwana też jako RTS,S, po dokonaniu oceny bezpieczeństwa i skuteczności została zatwierdzona przez Europejską Agencję Medycyny. Preparat będzie stosowany testowo do walki z tą pasożytniczą chorobą.

 

Firma GlaxoSmithKline (GSK) która pracowała nad szczepionką przez 30 lat, przetestowała ją na niemal 16 tys. afrykańskich dzieci. Jak wynika z badań, Mosquirix okazał się najskuteczniejszy w ochronie dzieci w wieku od 5 do 17 miesięcy - jej efektywność wyniosła 56%, lecz rok później drastycznie spadła. Z kolei w przypadku dzieci młodszych w wieku od 6 do 12 tygodni, skuteczność nie przekraczała 31%. 

 

Szczepionka ma chronić dzieci w Afryce przed pasożytem Plasmodium falciparum, który wywołuje malarię, już w pierwszym stadium infekcji. Preparat nie będzie sprzedawany na terenie Unii Europejskiej. Na temat tej szczepionki musi jeszcze wypowiedzieć się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) a poszczególne państwa również będą musiały zadecydować o dopuszczeniu jej do użycia.

 

 

Źródło: http://www.pharmaceutical-journal.com/news-and-analysis/news/first-malaria-vaccine-receives-positive-scientific-opinion-from-ema/20069061.article

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj