Pierwsze badanie wykazało, że koronawirus wpływa negatywnie na oczy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Z najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie BMJ Open Ophthalmology wynika, że ból oka jest najbardziej widocznym objawem COVID-19 związanym ze wzrokiem. Naukowcy z University of England Ruskin (ARU) przeprowadzili wywiady z osobami, u których zdiagnozowano COVID-19. Pacjenci musieli wypełnić kwestionariusz sporządzony przez naukowców.

Okazało się, że 16 proc. ankietowanych potwierdziło, że podczas choroby odczuwało ból oczu, chociaż tylko 5 proc. skarżyło się na ten stan przed COVID-19. Przykładowo, nawet 18 proc. wymieniło skrajną wrażliwość i nietolerancję na światło (światłowstręt) jako jeden z objawów choroby, ale przed COVID-19 takie problemy miało 13% badanych, więc wzrost tego objawu jest mniej istotny.

 „To pierwsze badanie naukowe, w którym przetestowano różne objawy oczne związane z COVID-19. Czas trwania tych objawów porównano z innymi dobrze znanymi objawami COVID-19 . Ważne jest, aby choroby oczu znalazły się na liście możliwych objawów COVID-19. Nasza praca jest ważna, ponieważ pokazuje, że koronawirus może infekować spojówkę (cienką przezroczystą warstwę tkanki łącznej, która wyściela tył obu powiek i łączy je z gałką oczną) oraz jak umożliwia to wirusowi rozprzestrzenianie się po całym organizmie” - powiedziała Profesor Shahina Pardhan, dyrektor ARU Institute for Vision Research, która kierowała badaniami


Jednak liczba ankietowanych nie była zbyt duża – tylko 83 osoby. 81 procent zgłosiło problemy z oczami w ciągu dwóch tygodni od zauważenia innych objawów COVID-19. Spośród nich 80% stwierdziło, że problemy z oczami trwały krócej niż dwa tygodnie. Najczęstszymi objawami były zmęczenie, gorączka (76%) i suchy kaszel (66%).

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj