Pierwsze na świecie badania wpływu syntetycznej krwi na człowieka

Kategorie: 

www.123rf.com

Jak donosi Scotsman - syntetyczna krew, stworzona w laboratorium z komórek macierzystych, wchodzi w etap testów na ludziach. Wpływ sztucznej krwi na organizm ludzki będą badać naukowcy z Edynburga (Szkocja).

 Naukowcy otrzymali licencję, wydaną przez agencję, która reguluje rynek produktów zdrowotnych w Wielkiej Brytanii. Pozwoli ona naukowcom rozpocząć regularną produkcję krwi na skalę przemysłową. Naukowcy twierdzą, że głównym celem produkcji syntetycznej krwi jest rozwiązanie problemów związanych z brakiem krwi oraz jej dawców, jak również zapobieganie przenoszeniu infekcji z oddanej krwi na ludzi, którzy jej potrzebują. Takie postępowanie może być pierwszym krokiem do przeprowadzenia rozległych badań klinicznych. Możliwe również, że w przyszłości sztuczna krew znajdzie powszechne zastosowanie w medycynie.


Uzyskana licencja daje wolną rękę ekspertom i producentom wyrobów medycznych, stworzonych na bazie technologii opartej na komórkach macierzystych. Leki te pomogą pacjentom po udarze mózgu, osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona, cukrzycę i choroby nowotworowe. Szkocki zespół naukowców jest pierwszym na świecie, który otrzymał uprawnienia do badania na ludziach wpływu syntetycznej krwi.


Warto przypomnieć, że ostatnio doniesiono, że transfuzja z młodej krwi może odmładzać stary organizm. Tego odkrycia dokonał zespół naukowców z Instytutu komórek macierzystych na Uniwersytecie Harvarda i Brigham Hospital w Bostonie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj