Pierwszy raz pomyślnie przetestowano na ludziach lek przeciwko jąkaniu

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Leczenie zmniejsza objawy jąkania, a pacjenci dobrze to znoszą. Teraz lek stworzony w USA ma wielką szansę stać się pierwszym lekarstwem na świecie w tego rodzaju zaburzeniach mowy.

 

Naukowcy z University of California at Riverside przedstawili wyniki pierwszego badania klinicznego, w którym przetestowano lek Ecopipam u pacjentów z jąkaniem o różnym nasileniu. W tej fazie badań, według Science Daily, skuteczność i bezpieczeństwo terapii sprawdzono u dziewięciu mężczyzn.

 

Obserwacje wykazały, że ośmiotygodniowe doustne podawanie leku zmniejszyło objawy jąkania u wszystkich uczestników. Naukowcy zauważyli wzrost płynności, szybsze czytanie i skrócenie okresów jąkania. Autorzy stwierdzili, że dwoje pacjentów, u których wystąpiły najcięższe objawy jąkania, uzyskało skromne wyniki. Efekty u pozostałych były bardziej znaczące. Lek jest dobrze tolerowany przez wszystkich ochotników badania i nie powoduje skutków ubocznych.

 

Działanie Ecopipamu ma na celu zablokowanie receptora dopaminowego D1. Poprzednie badania wykazały, że zwiększona aktywność neuroprzekaźnika dopaminy odgrywa ważną rolę w jąkaniu.

 

Naukowcy planują teraz badania na większej próbie. Na początku przyszłego roku lek będzie testowany na stu uczestnikach przez dwanaście tygodni, a następnie przez rok. Jeśli wyniki potwierdzą skuteczność leczenia, Ecopipam może być pierwszym na świecie zatwierdzonym lekiem na eliminacje jąkania.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj