Pigułki z kału mogą pomóc w leczeniu poważnych infekcji układu pokarmowego

Image

www.123rf.com

Kanadyjscy lekarze odkryli, że pigułki zrobione z kału zdrowych ludzi, mogą pomóc leczyć poważne problemy jelitowe - jest to nowy sposób na "przeszczep kału". Naukowcy wypróbowali eksperymentalną metodę na 27 pacjentach, których zawiodły nawet silne antybiotyki.

 

 

Co roku miliony ludzi ulega zakażeniu patogenami atakującymi układ pokarmowy człowieka (np. Clostridium difficile), wielu umiera z tego powodu. Bakterie powodują nudności, skurcze, biegunkę, nieraz silne odwodnienie. Drogie i silne antybiotyki potrafią zabić szkodliwe patogeny, ale niszczą jednocześnie bakterie, które żyją w układzie pokarmowym, pozostawiając człowieka bardziej podatnym na następne infekcje. Okazuje się, że przeszczep kału od zdrowych osób, daje szansę chorym na przywrócenie równowagi. 


Dr Thomas Louie - specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu w Calgary odkrył znacznie lepszą metodę wykonania takiego "przeszczepu". Kał od dawcy, z reguły członka rodziny, przetwarzany jest w laboratorium tak, aby usunąć z niego pozostałości jedzenia, co pozwala pozyskać oczyszczone bakterie kałowe. Są one następnie pakowane w potrójne żelowe kapsułki, aby nie uwolniły się, zanim nie osiągną miejsca przeznaczenia. Tym samym kapsułka nie zawiera kału, a jedynie pozyskaną, pożyteczną florę bakteryjną. Przyjmując taką pigułkę nie trzeba więc obawiać się śmierdzącego oddechu, czy "odbijania" się, ponieważ zawartość pigułki uwalnia się dopiero w jelitach. Do jednorazowego zabiegu wykorzystuje się jednorazowo 24-34 pigułek. Przez kilka dni poprzedzających zabieg, pacjentowi podaje się leki, które "zabijają" patogeny, więc nowe, połknięte, pożyteczne bakterie zasiedlają "dziewicze obszary" układu pokarmowego.

 

Dr Louie uważa, że największe zapotrzebowanie na pigułki z kału występuje wśród chorych, których pozbawiono własnych bakterii jelitowych, np. podczas ich hospitalizacji, gdzie pacjenci dodatkowo narażeni byli na zakażenia bakteriami opornymi na antybiotyki. Dotychczas dostępne metody przeszczepu kału były bardzo drogie i inwazyjne, np. kolonoskopia, czy wprowadzanie kału bezpośrednio do jelit gardłem przez rurkę. Lekarze próbowali również podawać kał poprzez lewatywę, jednak leczenie nie zawsze dawało pożądane rezultaty.

 

 

Ocena

Średnia: 2 (1 vote)
0
0
Brak głosów.

Dr. Louie nic nie odkrył, lekarz Adolfa Hitlera Dr.Teodor Morell stosował preparat sporządzonyz kału bułgarskirego chłopa by złagodzić problemy gastryczne swojego szefa.

0
0
Brak głosów.

Nic nowego nie odkryli.

Już małe misie Koala jedzą kał swoich mam by nabyć bakterii jelitowych, potrzebnych do strawienia toksycznych liści Eukaliptusa. Jak zwykle człowiek uczy się od przyrody.

0
0
Brak głosów.

Nadmierna sterylnosc osobista jak pokarmowa doprowadzily do nastepnej choroby cywilizacyjnej jakim jest zaburzenia ukladu pokarmowego.

Powiem jedno czym wiecej jestes sterylny tym wiecej bedziesz chory,a zachemizowana zywnosc to dowod na to ze organizm ludzki nie radzi sobie z czyms co nie wystepuje w naturze, takie jak konserwanty,aspartamy i inne ciulstwa.

0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.