Placebo jest skuteczne nawet gdy pacjenci wiedzą, że nie otrzymują prawdziwych leków

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Na temat efektu placebo można byłoby napisać wiele dobrego. Pacjent dostaje substancję, która w żaden sposób nie wpłynie na jego aktualny stan ale wmawia się mu, że podany "lek" skutecznie zwalczy jego chorobę. W rzeczywistości otrzymał placebo, ale mimo to pacjent czuje się lepiej i wkrótce odzyskuje zdrowie.

 

Efekt placebo jest tajemniczy i ogólnie sprowadza się do tego, że pacjent wierzy, iż podana substancja wyleczy go z konkretnej przypadłości. Placebo jest skuteczne nie tylko przy chorobach psychicznych, takich jak depresja, ale także przy dolegliwościach fizycznych. Jak to mawiają: wiara potrafi czynić cuda.

 

Siła naszego umysłu jest wręcz niesamowita. W 2009 roku magazyn Wired opublikował artykuł, w którym opisał problem korporacji farmaceutycznych. Polega on na tym, że placebo staje się coraz bardziej efektywne w leczeniu chorób i to do tego stopnia, że pacjenci mogą brać tani "zamiennik" zamiast prawdziwego leku. Najwyraźniej dla mózgu nie robi to większej różnicy - lekarze i tak odnotowali pozytywne efekty z terapii placebo.

Żeby było jeszcze ciekawiej istnieją przypadki, w których efekt placebo działa nawet gdy pacjenci zostają poinformowani o tym, że nie otrzymują prawdziwego leku. Epidemiolog kliniczny dr. Jeremy Howick dokonał przeglądu pięciu badań, w których opisano otwarte terapie placebo, dokonane na 260 uczestnikach. Okazało się, że zdrowie części pacjentów poprawiło się, choć wiedzieli, iż otrzymują placebo, co w samo sobie jest jeszcze bardziej zaskakujące. Terapia ta pozwoliła np. załagodzić bóle u części osób cierpiących na zespół jelita drażliwego. Jeden z pacjentów niemal odzyskał zdrowie ale jego stan znów uległ pogorszeniu gdy badanie dobiegło końca i przestał zażywać placebo.

 

Dr. Jeremy Howick dokonał również przeglądu badań, w których placebo było otwarcie podawane osobom chorym na depresję, ADHD oraz cierpiącym na bóle w dolnej części pleców. Również i tu otwara terapia placebo zdziałała cuda.

 

Z innych badań dowiadujemy się, że placebo potrafi nawet wywołać zmiany fizjologiczne - może przykładowo podwyższyć poziom dopaminy w mózgu oraz cyrkulację endorfin w organizmie. Na dzień dzisiejszy naukowcy nie mają pewności dlaczego otwarta terapia placebo w ogóle działa. Niemniej jednak widzimy, że skoro coś działa a nie może zaszkodzić, to jest to z całą pewnością lepszy sposób na leczenie niektórych chorób, niż podawanie chemioterapii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj