Płeć dziecka może wpływać na podejmowanie ryzyka przez przyszłych rodziców

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ciąża i rodzicielstwo to ważne etapy w życiu każdego człowieka. Posiadanie dziecka może być czynnikiem, który wpływa na podejmowane przez nas decyzje. Najnowsze badania pokazały, że rodzice oczekujący dziecka płci żeńskiej mają skłonność do wybierania mniej ryzykownych decyzji.

 

Badania, którego autorami są Ganna Pogrebna i Andrew Oswald z University of Warwick w Wielkiej Brytanii oraz David Haig z Uniwersytetu Harvarda, dotyczą zależności płci dziecka od podejmowania ryzykownych decyzji przez przyszłych rodziców. Według szacunków UNICEF, 353 tys. dzieci rodzi się codziennie na całym świecie. Oznacza to, że znaczący procent populacji może zmieniać swoje podejście do ryzyka. W tej unikatowej pracy badawczej autorzy wykorzystali dane z badań prenatalnych i informacje z oddziałów pediatrycznych ze szpitali w Wielkiej Brytanii i na Ukrainie.

 

Badania wykazały, że płeć dziecka ma wpływ na podejmowanie ryzyka przez rodziców. Gdy płeć dziecka była znana jeszcze przed narodzinami okazywało się, że rodzice córek wykazywali prawie dwa razy mniejszą skłonność do podejmowania ryzykownych decyzji, niż rodzice synów. Co więcej, zmiana w podejmowaniu ryzyka dotyczyła obojga rodziców, co wyklucza zmiany hormonalne jako przyczynę.

Codziennie jesteśmy zmuszeni podejmować decyzje, które niosą za sobą ryzyko i niepewność. Wybieranie drogi czy środka transportu w drodze do pracy a nawet kupowanie produktów w supermarkecie niesie za sobą pewną dozę podejmowania ryzyka. Badania w psychologii i ekonomii pokazują, że nasze wybory w ryzykownych sytuacjach są zależne od indywidualnej tolerancji na ryzyko.

 

Klasyczny model zakłada, że nasze podejście do ryzyka to coś z czym się rodzimy i co nie podlega zmianie w trakcie naszego życia. Jednak dokładniejsza analiza wykazała, że podejście do ryzyka może zmieniać się pod wpływem warunków, w których się znajdujemy w trakcie podejmowania decyzji. Na nasze decyzje może wpływać również nasz stan psychiczny i różne doświadczenia życiowe.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj